S akým batôžkom do Bruselu?

Podľa oficiálneho oznámenia predseda slovenskej vlády navštívi zajtra Brusel predovšetkým preto, aby na stretnutiach s predstaviteľmi NATO a západoeurópskej únie potvrdil orientáciu Slovenska na tieto bezpečnostné štruktúry. Už len samotná skutočnosť ...

Podľa oficiálneho oznámenia predseda slovenskej vlády navštívi zajtra Brusel predovšetkým preto, aby na stretnutiach s predstaviteľmi NATO a západoeurópskej únie potvrdil orientáciu Slovenska na tieto bezpečnostné štruktúry. Už len samotná skutočnosť - že totiž vôbec niečo treba potvrdzovať - nie je pre Slovensko najpriaznivejším vysvedčením. V. Mečiar má však dostatok dobrých dôvodov, aby takúto návštevu považoval za užitočnú a čím skôr to urobí, tým lepšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvým jeho tromfom je postavenie predsedu vlády, ktorá práve dostala dôveru parlamentu. Druhým je skutočnosť, že za programové vyhlásenie vlády hlasovala celá vládna koalícia, vrátane ZRS a SNS, ktoré s orientáciou na Západ a s členstvom v NATO nesúhlasia. Zároveň nik z opozície zahraničnopolitickú časť vládneho programu nespochybnil. V. Mečiar bude môcť povedať, že za touto orientáciou stoja všetky parlamentné subjekty.

SkryťVypnúť reklamu

Za slovenským premiérom sa však do sídla NATO ťahá aj batoh, ku ktorému by sa dnes pred bruselskými colníkmi najradšej nehlásil. Kým bolo HZDS hnutím vládnucim, jeho politika bola v zásade prointegračná. V marci 1994 viacerí jeho politici začali uplatňovať inú rétoriku, podnietenú azda aj kritickým náhľadom západných médií na Mečiara. Médiá blízke HZDS, ako denník Slovenská Republika a týždenník Zmena, poskytovali protizápadným a protiamerickým náladám nemalý priestor. Nebude jednoduché vyvolaných duchov zahnať späť.

Druhým problémom je často spomínaná politická stabilita. "Bude mať niekto o nás záujem, ak budeme prejavovať nestabilitu?" opýtal sa predseda vlády poslancov. Práve on a jeho hnutie, ktoré túto nestabilitu do politického života vnášajú, počnúc od celoplošných čistiek v štátnej správe, cez pokusy vyhodiť Demokratickú úniu z parlamentu až po diskreditáciu Ústavného súdu a sústavné útoky na prezidenta. A tak práve v čase jeho návštevy v Bruseli bude parlament prerokúvať list prezidenta M. Kováča riaditeľovi amerického Výboru na ochranu novinárov W. A. Ormemu.

SkryťVypnúť reklamu

Tretím problematickým balíkom je, že Mečiar síce deklaruje ochotu otvoriť právny systém Slovenska všetkým európskym úpravám, avšak parlament pri konkrétnom hlasovaní o uzneseniach doplňujúcich vládny program neschválil napríklad odporúčania na to, aby Slovensko prijalo Európsku chartu miestnych samospráv a Európsku chartu regionálnych a menšinových jazykov.

"žalujte sa, kde chcete"

Po štvrté, členom vládnej vládnej koalície je Slovenská národná strana, ktorej postoje priamo zakladajú národnostnú nestabilitu. Predseda SNS označil kritiku vládneho programu opozíciou za "nechutné, hnusné, odporné znevažovanie" a obvinil Maďarskú koalíciu z toho, že má v programe "rozvrat republiky". Keď sa poslanec MK E. Rózsa voči tomu ohradil a žiadal o ospravedlnenie, poslanec SNS V. Moric vyhlásil: "Nemáte vo svojom programe rozvrat, máte v ňom priamo zničenie Slovenskej republiky, a žalujte sa, kde chcete." Ak HZDS mieni svoje zahraničnopolitické kroky vážne, nemalo by k takýmto tónom mlčať.

SkryťVypnúť reklamu

Po piate, Mečiar odchádza do Bruselu rokovať s predstaviteľmi Severoatlantickej aliancie, ktorej cieľom je ochrana základných hodnôt západných demokracií. K týmto hodnotám sa v uplynulých piatich rokoch prihlásili aj krajiny Visegrádskej štvorky, dnešní kandidáti vstupu do NATO. Premiér má však doma uzatvorenú inú alianciu, tú so Združením robotníkov Slovenska, ktorej predseda J. Ľupták na pôde parlamentu brojí proti 89-temu roku, keď robotníkov "zneužili" na námestiach. "Ak ich tam zoženiete teraz, nanajvýš môžete dostať do hlavy vajce," povedal Ľupták na adresu "reformátorov", ktorí podľa neho "v živote nevideli robotu".

"Väčšinu zlej povesti si robíme sami", povedal Mečiar vo svojom vystúpení v parlamente. Tieto slová by si mal v plnej miere vztiahnuť na svojich koaličných partnerov a na svoje HZDS.

SkryťVypnúť reklamu

HVIEZDY NÁM PRAJÚ

NATO totiž nedávno otvorilo diskusiu o možnom rozšírení a zaradilo SR do skupiny najvážnejších kandidátov na trvalé členstvo. Tento trend je v súlade so zahraničnopolitickými krokmi na posilnenie bezpečnosti Spojených štátov, aké pripravuje čerstvé republikánske vedenie amerického Kongresu na čele s novým predsedom Snemovne reprezentantov, dolnej komory Kongresu, Newtom Ginrichom. Konzervatívny komentátor denníka The New York Times W. Safire sa prihovára za stratégiu "realistických nedôverčivcov", ktorá musí rátať s tým, že "znovuvzkriesené Rusko sa jedného dňa opäť pokúsi ovládnuť a pohltiť východoeurópske štáty": odpoveďou na túto potenciálnu hrozbu z Východu umocnenú brutalitou ruského zásahu v Čečensku je podľa neho "podporovať rozšírenie NATO", a preto treba "uľahčiť prechod Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska k plnému členstvu v NATO najneskôr do 10. januára 1999".

SkryťVypnúť reklamu

KAM S HZDS?

Pred voľbami HZDS deklarovalo svoje sympatie k Berlusconiho zoskupeniu Forza Italia: táto iniciatíva predbežne uviazla v rozpačitom mlčaní. Pred týdňom prijal predseda HZDS predstaviteľov troch maďarských opozičných strán Maďarského demokratického fóra (MDF), Zväzu mladých demokratov (FIDESZ) a Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP). "S istým pochopením sme prijali návrh V. Mečiara na vybudovanie medzistraníckych vzťahov medzi HZDS a MDF, KDNP a FIDESZ," konštatoval predseda KDNP L. Surján po návrate do Budapešti. Zdôraznil, že za maďarskú stranu sedeli na stretnutí zástupcovia strán zastúpených v medzinárodných združeniach konzervatívcov i liberálov, zatiaľ čo "na druhej strane predseda strany bez medzinárodných vzťahov". Podľa L. Surjána V. Mečiar v tejto súvislosti konštatoval, že "HZDS nesmeruje do Socialistickej internacionály, má výrazné kresťanské prvky a formujú sa v ňom aj výrazné národnoliberálne myšlienky". Neuviedol však konkrétne, povedal predseda KDNP, kam teda jeho hnutie smeruje.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto chvíli jeho predseda smeruje do Bruselu a hneď po tom do Budapešti. S vedomím uvedených výhrad treba tieto kroky privítať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 731
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 538
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 540
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 531
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 444
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 053
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu