kach," povedala jedna z obyvateliek domu, kde sa tragédia odohrala. "So strachom a ľútosťou nad smrťou mladých ľudí, umývali sme v sobotu v chodbe i krvavé stopy, potom, ako si policajti všetko odfotografovali a nakreslili. Stále ma mrazí, keď prechádzam vchodom do nášho domu. V piatok predpoludním som najprv začula na chodbe krik, potom rinčanie rozbitého skla. Vybehla som z bytu, počula som streľbu a napokon i tichý vzdych mladého muža - policajta v civile, ktorého zasiahli. Páchatelia jednu z obetí vyhodili z chodby na chodník, kde zrejme dodýchal, druhý ostal v chodbe. Boli sme doma iba ženy, okamžite sme volali políciu i sanitku," rozprávala staršia obyvateľka domu na Adlerovej ulici č. 19.
Nájomníci a obyvatelia susedných domov v rozhovoroch informovali, že v bloku na Adlerovej ulici bývajú cudzí štátni príslušníci a zaznamenávali časté cesty taxíkov, frekventované dámske a pánske návštevy. "Po tom, čo sa u nás stalo, si myslím, že polícia bude oveľa prísnejšia na preverovanie cudzincov. Mnohí aj na tomto sídlisku bývajú zrejme bez legalizácie pobytu a potom to takto dopadne," povedal jeden z obyvateľov susedného domu.
Až ďalšie vyšetrovanie zrejme objasní, prečo dvaja cudzinci bez dokladov, podľa predbežných zistení z Bieloruska, 23-ročný R. A. a 29-ročný G. Z., ktorých v piatok, necelých päť hodín po streľbe v Košiciach, zadržali v Prešove, zaútočili na mladých košických kriminalistov, na sídlisku Dargovských hrdinov (Košičania ho nazývajú Furčou). Obaja uskutočňovali represívno-bezpečnostnú akciu, ktorá bola zameraná na pátranie po hľadaných osobách a na prevenciu bytových krádeží. Bielorusi podľa neoficiálnych informácií údajne uviedli, že pri kontrole hliadkou polície došlo k nedorozumeniu a preto začali strieľať. Na toto "nedorozumenie" doplatili dvaja mladí kriminalisti, manželia a otcovia, 26-ročný Ladislav N. a 27-ročný Ľubomír P., ktorí zomreli pri výkone služobných povinností.
Košičania smútia. A mnohí spomínajú. Aj v máji v roku 1982 boli košické ulice miestom nebezpečnej prestrelky s tragickým koncom. Na streľbu J. Radušovského najprv doplatil zraneniami policajt Pavúk - to bolo 24. mája. Nebezpečný muž unikal, 31. mája 1982 mu bol na stope mladý nadstrážmajster Bilík. Radušovský opäť strieľal a nadstrážmajstra zabil. Bilíkov bežecký memoriál policajtom i občanom pripomína drámu z roku 1982. Tá, ktorá sa v piatok odohrala na Adlerovej ulici, sa skončila ešte tragickejšie.
"Nemôžem spávať, stále tých mladých policajtov vidím pred sebou. Svet je teraz zlý," konštatovala zarmútene staršia pani z Adlerovej ulice v Košiciach a prosila, aby som nenapísala jej meno. "Všetci sa bojíme, čo ak sa tí cudzinci s pištoľami, alebo ich kumpáni vrátia..."