Tendencia stúpania rakoviny je na celom svete, no vo vyspelých krajinách sa od seba evidentne odkláňajú krivky výskytu rakoviny a úmrtí. Krivka úmrtia vo svete mierne klesá. U nás stúpajú ešte stále obe takmer paralelne.
Onkológovia sa sťažujú, že naši pacienti prichádzajú neskoro - podceňujú riziká, príznaky choroby vo vedomí, že rakovina je fatálna choroba, s ktorou sa nedá nič robiť. Podľa MUDr. Ivana Pleška z Ústavu experimentálnej onkológie SAV ročne na Slovensku pribúda okolo 18 až 20 tisíc nových prípadov onkologického ochorenia, z toho 10 tisíc mužov a 8 tisíc žien. Približne 10 tisíc pacientov ročne umiera. Podľa onkológov každý z nás nosí rakovinu v sebe, v každej bunke sú prítomné onkogény, ale nie každý na rakovinu ochorie. Niektorí výskumníci vo svete predpokladajú, že človek počas svojho života prekoná až 200 "infekcií" nádorových chorôb, ktorým sa jeho organizmus ubráni sám, bez cudzej pomoci. K aktivácii onkogénov môže dôjsť v závislosti od zvýšených rizikových faktorov alebo od mechanizmov, o ktorých doteraz nevieme (neznáme vírusy). Medzi rizikové faktory, ktoré sa spolupodieľajú na vzniku nádorov, patrí zlé životné prostredie, nesprávna výživa, narušená psychika, stresy.
Je jednoznačne dokázané, že vznik rakoviny spúšťa radiačné žiarenie a fajčenie. Až 33 percent mužov, ktorí ochoreli na Slovensku na rakovinu, zomiera na rakovinu pľúc, pričom ich dobiehajú už aj ženy, čo je dôsledok veľkého boomu fajčenia u nás.
Autor: SME -uj