ých v Listoch, nevraviac už o špecializovaných periodikách, ako sú Politologický časopis, Sociologický obzor, Dějiny a současnost, Soudobé dějiny či Mezinárodní politika. Teraz do tejto zostavy pribudla nová podoba revue Nová Přítomnost.
Viacerých jej autorov sme už predtým čítali v niektorej z jej predchádzajúcich verzií. Dnes sa v Novej Přítomnosti pod hlavičkou vydavateľa (Nadácie M. J. Stránskeho) združujú hlasy, ktoré by inak na "trhovisku ideí" chýbali. Obsadenie redakcie i redakčnej rady svedčí o tom, že nejde o hlasy zanedbateľné (menujme za všetkých Petra Pitharta, Miroslava Holuba, Jiřího Kunca, Petra Příhodu, Jana Sokola, Jiřího Musila). Prvé tohotočné číslo prináša články o politikoch a politických stranách (Petr Příhoda píše o českých sociálnych demokratoch a ich predsedovi; analýzy ďalších strán budú nasledovať), o politických kauzách (Jakub Camrda komentuje pôsobenie Bendovho úradu pre vyšetrovanie nezákonností komunizmu) i o politickej kultúre (Václav Žák píše o pripravenosti Českej republiky na pomery v Európskej únii, Muriel Blaive vecne rozoberá, čo to dnes znamená byť cudzincom v Českej republike). Jiří Musil recenzuje poslednú knižku nedávno zosnulého filozofa, antropológa a sociológa českého pôvodu Ernesta Gellnera "Občianska spoločnosť a jej rivali". Rubrika "Observatórium" prináša nový pohľad na nedávnu washingtonskú černošskú demonštráciu milióna priaznivcov náboženského vodcu Louisa Farrakhana, ako aj bilanciu "desiatich najvýznamnejších ideí deväťdesiatych rokov" podľa britského Independentu. Bohuslav Blažek, nevyčerpateľná studnica interdisciplinárnych nápadov, pod názvom "Cesta do hlbín vidiečanovej duše" referuje o spoločnom projekte architektov, fotografov a obyvateľov rôznych obcí, ktorí hodnotia, čo sa im v ich obci páči a čo nie; desať fotografií z tohto cyklu čitateľa nabáda k tomu, aby sa do tejto hry zapojil. Jan Čulík si všíma povrchnosť, s akou noviny reflektujú politické dianie vo Veľkej Británii: "Českej tlači unikajú všeobecnejšie, hlbinné súvislosti, zaujímavé myšlienky, záležitosti, o ktorých sa vo svete hovorí." Tie však podľa neho neslobodno "ignorovať iba preto, lebo nie sú dávané do priamej súvislosti s Českou republikou... Česi sa tak na vlastné nebezpečenstvo vyčleňujú z dôležitejšej medzinárodnej debaty". Niečo vám to pripomína?
A to som však ešte nespomenul jednu z kľúčových úvah tohto čísla na tému českého provincializmu, ktorú napísal Jiří Pehe: "Vnútorne je česká spoločnosť prepolitizovaná, pohltená sama sebou a svojimi problémami; takmer všetci sme do značnej miery absorbovaní politikou. Ale to všetko sa odohráva mimo širšej stredoeurópskej, európskej a svetovej súvislosti." Provincializmus, ktorý je "mentálnou a politickou brzdou" pri deklarovanom návrate do Európy, sa prejavuje napríklad v "prehnanom superpragmatizme," v prízemnosti, v sebazahľadenosti, v nedôvere k hodnotám, ktoré prekračujú rámec bežnej každodennosti (odkiaľ pramení aj nechuť voči Václavovi Havlovi, ktorý je "symbolom všetkého, čo je pre český provincializmus neprijateľné: širšieho morálneho kontextu, univerzálneho humanizmu, vízie, rozhľadu"). Otázkam celosvetového významu sa dostáva málo priestoru, akoby sa nás "nijako nedotýkali, akoby medzi "nimi" a "nami" nebolo nijaké spojenie. To je, pravda, postoj veľmi zvláštny, ak si uvedomíme, ako často sme boli v minulosti obeťou práve takých udalostí, ktoré sa spočiatku začali odohrávať akoby mimo nášho obzoru." Kto dočítal až sem, ten vie, že prinajmenšom v rovnakej miere to platí aj pre Slovensko.
Nevdojak to vo svojom príspevku "Slovensko zvonka i zvnútra" potvrdzuje i slovenský politológ Samuel Abrahám, ktorý varuje pred cynickým postojom intelektuálov a poukazuje potrebu katarznej debaty: "Dnešná doba, nabitá konkrétnymi každodennými udalosťami, neposkytuje priestor na všeobecné úvahy; považuje sa za naivné klásť zdanlivo abstraktné otázky." Nová Přítomnost to nepovažuje za naivné ani za zbytočné: ak sa teda popri reflexii vývoja u susedov chcete cez nich dozvedieť aj o nás a navyše aj o "stave sveta", neváhajte sa opýtať vo vašom stánku alebo sa zastaviť v predajni Artfóra, kde by sa už nedlho mala objaviť.