# Ako vnímate uvedené vyhlásenie?
"Pokladáme to za hazardný krok, ktorý bude mať mimoriadne vážne dôsledky na celé slovenské hospodárstvo, ale aj pre každého individuálneho vkladateľa alebo poistenca, pretože je tu snaha privatizovať nielen Slovenskú sporiteľňu, VÚB a IRB, ale i Slovenskú poisťovňu. Naviac, ak by sa uskutočnilo zamýšľané prepojenie veľkých priemyselných podnikov s týmito troma bankovými inštitúciami, vytvorilo by to formu vlády, ktorú nazývame plutokraciou. Takáto forma vlády by mala ďalekosiahle následky pre demokratický vývoj tohto štátu a neboli by obmedzené len na hospodárske a sociálne. Pokiaľ ide o hospodárske dôsledky, tieto tri inštitúcie predstavujú viac ako 90 percent takzvaných zlých úverov v slovenskom hospodárstve. Bez ich výrazného ozdravenia nie je možné pristúpiť k takému závažnému kroku, akým je privatizácia, aj pre ich monopolné postavenie na trhu vkladov aj na celkovom peňažnom trhu. Podobne je Slovenská poisťovňa monopolom na poistnom trhu, čo v danej situácií, keď je nedostatočná legislatíva, neexistuje fungujúci štátny dozor a pri vysokej zaťaženosti Slovenskej sporiteľne, VÚB, IRB zlými úvermi vyvoláva riziká zneužitia zo strany úzkeho kruhu ľudí, ktorí sa stanú ich vlastníkmi."
# Pán premiér vyhlásil, že vklady v našich bankách nie sú nijako zabezpečené od momentu, keď sa začali alebo začnú privatizovať. Aký je váš názor na bezpečnosť vkladov a na vyhlásenie pána Mečiara?
"Hodnotím toto vyjadrenie pána Mečiara ako mimoriadne nezodpovedné a nezodpovedajúce pravde, pretože stále platí $ 44 zákona o bankách, ktorý zaručuje ochranu vkladov v Slovenskej sporiteľni, VÚB a IRB a pán premiér by to mal vedieť. Po prípadnej privatizácii sa však vytvorí situácia, ktorá tieto banky zvýhodní oproti iným privátnym bankám vďaka tejto štátnej ochrane zo zákona, pretože sa na ostatné banky nevzťahuje. Zvyšuje sa tým naliehavosť potreby pripraviť a schváliť zákon o ochrane vkladov. Tento zákon na ministerstve financií existuje, takže by sme mali položiť vláde otázku, prečo ho ešte nepredložila na schválenie. Vyjadrenie pána Mečiara považujem za veľmi nezodpovedné predovšetkým vzhľadom na to, že môže vyvolať doslova paniku, ktorú poznáme zatiaľ len z filmov, resp. z Českej republiky, kde sa niečo podobné stalo. Po takomto vyjadrení predsedu vlády sa môže stať, že na druhý deň budú pred bankami rady vkladateľov, ktorí si budú chcieť svoje vklady vybrať. To by pri dnešnej likvidite bánk mohlo viesť ku krízovému stavu."
# Aká je reakcia SDĽ na ohlásenú privatizáciu najväčších finančných ústavov u nás?
"Na začiatku schôdze NR SR sme žiadali zaradenie nového bodu do programu, ktorým sme chceli navrhnúť novelizáciu zákona o privatizácii strategických podnikov a jeho prostredníctvom dosiahnuť, aby boli dve z týchto inštitúcií zaradené medzi strategické podniky 1. skupiny, ktoré sa nemajú privatizovať (Slovenská sporiteľňa, Slovenská poisťovňa) a ďalšie dve medzi tie strategické podniky, kde sa vyžaduje účasť štátu (VÚB, IRB). Tento bod na prerokovanie prijatý nebol a na nasledujúcej schôdzi už nebude o čom rokovať. Snažíme sa trochu vyprovokovať verejnosť tým, že sa k týmto otázkam vyjadrujeme cez vyhlásenia politických orgánov strany, na tlačových konferenciách a snažíme sa oboznámiť ľuďí o tom, čo sa to vlastne pripravuje. Chceme iniciovať rokovanie s odbormi a upozorniť ich na sociálne dôsledky."
Autor: EDUARD KRNÁČ