Návrh zákona zásadne nerieši to, čo by nadácie pri svojej spoločensky prospešnej činnosti potrebovali, ale sa zaoberá tým, čo sú nadácie založené na samosprávnom princípe schopné vyriešiť aj vlastnými silami. Navrhovanou formou schvaľovania a kontroly štátom sa zákon vracia pred november 1989.
Jedným z najvýznamnejších kladov demokratického vývoja na Slovensku po r. 1989 je vznik nezávislého neziskového sektora. Vo všetkých demokratických krajinách tretí sektor predstavuje základ občianskej spoločnosti. Okrem demokratizačného, sociálneho, kultúrneho a sebauvedomovacieho prínosu predstavuje aj nemalý ekonomický prínos, najmä v oblastiach, kde ani štátny, ani podnikateľský sektor nepôsobia dostatočne efektívne. V mene občianskych združení, ktoré zastupujú časť obyvateľstva SR, žiadame príslušné zodpovedné orgány o rešpetovanie a naplnenie noriem právneho štátu. Preto:
1. Žiadame umožniť vstup do legislatívneho procesu zákona o nadáciách nasledovným postupom:
a) zverejniť predkladanú verziu navrhovaného znenia zákona v médiách a zabezpečiť širokú verejnú diskusiu,
b) vypracovať harmonogram s 1-mesačnou lehotou na pripomienky organizácií a občanov ešte pred prerokovaním vo vláde,
c) umožniť zástupcom tretieho sektora uplatniť pripomienky vo výboroch NR SR.
2. Žiadame rezorty, ktorých činnosti sa podpora nadácií dotýka, aby prerokovali pripomienky zástupcov tretieho sektora k návrhu zákona a uverejnili svoje oficiálne stanovisko k návrhu zákona vo vzťahu k plneniu úloh rezortu, ako aj stanovisko k pripomienkam zástupcov tretieho sektora.
3. Žiadame verejnoprávne médiá, aby poskytli priestor, iniciovali verejnú diskusiu so zodpovednými orgánmi a aby ich systematicky vyzývali na zaujatie stanoviska s ohľadom na aktuálnu fázu legislatívneho procesu. Súčasne žiadame Radu SR pre rozhlasové a televízne vysielanie, Radu Slovenského rozhlasu a Radu Slovenskej televízie, aby v rámci svojej pôsobnosti taktiež prispeli k plnej verejnej informovanosti.
Vyzývame všetky organizácie a občanov, ktorí chcú žiť v demokratickom štáte, aby aktívne podporili naše požiadavky. Obraciame sa na orgány, reprezentujúce tretí sektor, aby si osvojili uvedené požiadavky a žiadali ich splnenie príslušnými štátnymi orgánmi. Podporujeme aktivity Grémia tretieho sektora v súvislosti s postupom pri prijímaní zákona o nadáciách a žiadame štátne orgány, aby v záujme napĺňania plurality rešpektovali požiadavky grémia a občianskych organizácií.
Signatári: Helsinské občianske zhromaždenie, Slovenský helsinský výbor, Slovenská spoločnosť na obranu demokracie a humanity,
Slovenská únia pre mier a ľudské práva,Spoločnosť pre trvalo
udržateľný život v SR, Slovenská riečna sieť, Hnutie Human,
Slobodná alternatíva, Greenpeace, Sloboda zvierat, ZO SZOPK Podunajsko, Za matku Zem, Európske zjednotenie, MV SZOPK Bratislava