"Samotný fakt, že mesto je známe vo svete, už je prínosom sám osebe, ale obyvatelia to môžu pocítiť až neskôr. Klamal by som, keby som hovoril o nadšení. Predstavte si ten rachot, ktorý tu bol, keď začali zo stanice jazdiť dvadsaťtonové nákladné vozidlá s materiálom pre základňu, neskôr obrnené transportéry, terénne vozidlá. Američania sú tu mesiac a veru som počul vyjadrenie obáv a formulovanie otázky, dokedy zostanú."
# Medzi pozorovateľmi sa hovorí, že medzi mestami Kaposvár a Pécs prebiehal konkurenčný boj o vybudovanie základne.
"Táto základňa je budovaná na základe politického rozhodnutia, ktoré sme mohli ovplyvniť len málo. Ale sme si vedomí, prečo tu americkí vojaci sú, vieme, prečo odtiaľto idú do Bosny. Nezabudnite, balkánsky konflikt prebieha blízko nás, a aj keď je v Maďarsku mier, ľudia na juhu krajiny majú od začiatku bojov obavy, aby sa konflikt nerozrástol. Na druhej strane takáto základňa potrebuje základné služby, pracovné sily. Len z Kaposváru bola schopná armáda zamestnať všetkých 700 nezamestnaných."
# Pán primátor, Maďarsko sa snaží do NATO a do EÚ, ale keď príde ku konkrétnym krokom, sú medzi parlamentnými stranami rozpory. Komentátori vašich médií si už položili otázku, či by nebolo dobré z dočasného pobytu vojsk NATO urobiť trvalý. Pre našich čitateľov nebude zaujímavá vaša politická príslušnosť, vedeli by ste však prijať aj základňu trvalú?
"Bill Clinton hovoril o roku. Rok bude však asi málo na zabezpečenie trvalého mieru na Balkáne, počítam teda s predĺžením misie. Uplynutie tohto roku sa však zhoduje aj s obdobím, keď sa začne prehodnocovať možné prijatie postkomunistických štátov do Aliancie a do európskych štruktúr. Ak by si prípadné členstvo Maďarska v NATO vyžiadalo potrebu základne u nás, nebol by som proti."