Mašinéria postupného rozkladu demokratického zriadenia na Slovensku veselo pokračuje. Vláda i divoká parlamentná koalícia ignorujú všetky snahy o zachovanie najzákladnejších demokratických princípov, medzi ktoré nesporne patria sloboda jedinca a sloboda slova či samosprávny princíp vo verejnej správe, zdravotníctve, vede, školstve a kultúre. Martin M. Šimečka má asi pravdu, keď hovorí, že Mečiar v roku 1994 platformu demokracie "definitívne zavrhol, pretože tá istá demokracia ho zbavila moci. Prestal veriť v demokraciu a už nikdy neuverí". A od toho sa vlastne všetko odvíja.
Niet divu, že sa vláda snaží získať moc pevne do rúk a vytvoriť autoritatívny režim. Ten režim, ktorý by mal posvätené konať podľa vlastnej ľubovôle, t. j. s aroganciou jemu vlastnou. Ono je to skutočne aj jednoduchšie. "Otec štátu" by takýmto činom zabil dve muchy jednou ranou: definitívne a nezmazateľne by potvrdil svoje otcovstvo a zároveň by z pozície moci zahriakol kadejakých krikľúňov a neprajníkov všetkého akože slovenského.
Má to však aj svoj háčik. Ten prostý slovenský národ, o ktorý sa predseda vlády tak opiera, nie je až taký sprostý, ako si o ňom on sám myslí. Ľudia postupne zisťujú, že ten "dobrý, usmievavý Vlado" im už dlhšiu dobu kadečo sľubuje, a pritom svoje sľuby neplní. Ba práve naopak. Neustále zdražovanie základných potravín, nedostatok liekov, kolísajúca nezamestnanosť (aj v dôsledku zlej politiky v oblasti malého a stredného podnikania), to sú fakty, ktoré nepustia. Sú tu aj prípady, keď lekári odmietajú ošetrovať, pretože majú splnený bodový limit. O reakciách občanov na najnovšie vládne "evergreeny" - rast výdavkov Úradu vlády o 276 % (bolo by na vlaky, ktoré prestali premávať) a SIS o 47 % (bolo by na platy učiteľov) - netreba vari ani rozprávať. Sú jednoznačne odmietavé. Kto sa nazdával, že po revolúcii v roku 1989 pôjde všetko hladko, ten sa zrazu ocitol v hlbokej dezilúzii. Jednou z príčin nezdaru je aj to, že sa nepodarila (vlastne sa ani nemala kedy) morálna obroda spoločnosti. Páter Anton Hlinka vystihol súčasný stav na kresťanskom Slovensku v knihe Ozvena slova: "Kresťania od kolísky! Nerozhodli sa pre Boha z vlastnej vôle. Iní to urobili za nich, a to prv, ako boli schopní zvážiť dôvody pre a proti. Vzbudzujú dojem, že kráčajú s inými, dajú sa unášať pochodujúcou masou... Idú i nejdú. Veria i neveria. Dôverujú Bohu i nedôverujú... Ešte nezachytili a neprecítili slová: `Toto je môj milovaný Syn!` Veria, ale bez veľkonočného nadšenia. Sú kresťanmi, ale len zo zotrvačnosti."
Náboženstvo a morálka podľa amerického filozofa Michaela Novaka idú ruka v ruke. A morálka je jedným z pilierov demokracie.
Autor: publicista Krásno nad