O rozvírenej hladine na pôde Fondu národného majetku SR (FNM) v súvislosti s kauzou pivovar Šariš sa dosť písalo. Rozpory medzi predsedom predstavenstva pivovaru Šariš Rudolfom Mosným a Fondom národného majetku však má aj iné pozadie, ako sa to javí podľa uverejňovaných článkov. Z vyjadrenia niektorých pracovníkov pivovaru vyplýva, že by sa malo preveriť, či firma, ktorú pred FNM R. Mosný zastupoval, v skutočnosti aj existovala a či nebola vytvorená iba dodatočne. Keď sa toto podozrenie niektorých pracovníkov pivovaru ukáže ako neopodstatnené, R. Mosný by to mohol ľahko dokázať. Písomné dokumenty o tejto nelegálnej transakcii sú vraj uložené v bezpečnom trezore a v prípade potreby môžu uzrieť svetlo sveta.
(Dokončenie z 1. strany)
Akciová spoločnosť pivovaru vznikla na základe uznesenia vlády SR (č. 603 z 22. októbra 1991), a to založením dvoch akcionárov. Pivovar Šariš, š. p., s vecným vkladom 676 miliónov korún a Adwick Corp. s vecným vkladom 150 miliónov korún, pričom každý z akcionárov vlastnil akcie zodpovedajúce vkladu. Podľa privatizačného projektu č. 452/92 z 20. mája 1992 uzatvoril FNM s firmou Adwick Corp. zmluvu o predaji akcií. Podľa tejto zmluvy má firma Adwick predkupné právo na akcie, ktoré vlastní FNM v hodnote 655 720 000 korún. Uvedené tvrdí R. Mosný v týchto dňoch na pôde FNM a túto inštitúciu obviňuje, že nedodržala zmluvu. Podpredseda Výkonného výboru FNM Ján Porvazník však 25. novembra v TV Markíza vyhlásil, že FNM zmluvu dodržiava. Kde je teda vlastne pravda?
Podľa skutkového stavu toto predkupné právo však už v súčasnosti neexistuje. Predmetná zmluva potvrdzuje slová podpredsedu. Kupujúci si môže uplatniť predkupné právo do 12 mesiacov od podpísania zmluvy a od účinnosti nových daňových zákonov. V prípade, že nové daňové zákony nebudú v tom čase vydané, platí 48-mesačná lehota od podpísania. Nové daňové zákony nadobudli platnosť dňom 1. januára 1993. R. Mosný svoje predkupné právo mal uplatniť do 31. decembra 1993. Keďže tak neurobil, zavdal príčinu k súčasnému stavu a postoju FNM. Aj tak však záhadou zostávajú ďalšie dôvody nezrovnalostí medzi R. Mosným a FNM.
Zrejme teda bude pravdou aj skutočnosť, že neplatnosť predkupného práva má "pozadie". Rudolf Mosný porušil zmluvnú dohodu a podmienku včasného splatenia svojho vlastného vkladu do 180 dní. Pre kontrolné orgány nebude ťažké zistiť, či bol termín úhrady vlastného vkladu kupujúceho v zmluve nezákonným spôsobom zmenený. Prakticky tým došlo aj k porušeniu uznesenia vlády SR, ale aj k porušeniu rozhodnutia o schválení privatizačného projektu.
Certificate of Incorporation of Adwick Corp., čiže osvedčenie o začlenení firmy v zmysle Zákona o obchodných korporáciách okrem iného ukladá (R. Mosnému), aby vklad kupujúceho (podľa zakladateľskej listiny a podľa zmluvy o predaji akcií) bol výhradne použitý iba na účely nákupu novej technológie. Podľa vyjadrenia viacerých zamestnancov sa tento bod zmluvy v pivovare Šariš v plnej miere nerealizoval. Zamestnancov pivovaru znepokojuje ďalej to, že podľa písomnej zmluvy sa kupujúci zaviazal do 31. decembra 1992 vydať zamestnanecké akcie v rozsahu troch percent základného imania. Do dnešného dňa sa tak v pivovare Šariš nestalo. Zápisnica z prvého zasadnutia správnej rady Adwick Corp. s dátumom konania 28. októbra 1991 je podpísaná Rudolfom Young Mosnym, Constantine Dumbom a Nancy Yong Mosny. Obsahuje viacero bodov. Nie je nezaujímavý bod piaty. Podať žalobu proti korporácii možno iba na adrese: Charles J. Carreras, Esg. 233 Broadway, New York...
LADISLAV JUHÁS