Tak aké to je - nevečerať neskoro? (Kto je s nami po prvýkrát, potrebuje vedieť na čom sme sa minule dohodli: Každý, kto chce začať chudnúť, prestane večerať po šiestej hodine večer.) Moja skúsenosť po takmer roku je výborná. Cítim sa ľahko, nemám ťažké sny, ráno vstávam odpočinutý napriek kratšiemu spánku. Je pravda, že niekedy sa musím premáhať. Je pravda, že niekedy sa najem aj o siedmej. Ale, ako som povedal, nemá to byť zvyk. Jedna populárna kniha spôsobila, že ľudia považujú raňajky za škodlivé. Dobrý biznis. Ja však nepredávam nápady. Chcem vám poradiť. A preto vám hovorím: nesprávna a neskorá večera je pre chudnúceho (a vlastne aj štíhleho) nebezpečnejšia ako desať silných raňajok. Niekomu to ide ťažšie, pre iného - žiadny problém. Je tam niekto, kto to už teraz vzdal? Dúfam, že nie. Dohodli sme sa predsa, že prvé dva týždne máme vždy na postupné zavedenie nového opatrenia do nášho života. Niekedy bude treba tých týždňov viac, takže hlavu hore!
Nevečerať neskôr ako o 18. hodine sa nám teda postupne stáva užitočným pravidlom. A teraz mám dobrú správu: stravujte sa pravidelne - nevynechávajte hlavné denné jedlá. Je zistené, že vynechávanie niektorých denných jedál je spojené s obmedzením látkovej výmeny - so spomalením metabolizmu. Kto chce chudnúť, potrebuje úroveň látkovej výmeny udržiavať vysoko. Ako malý chlapec som bol vyhláseným konzumentom jahodového džemu. Jahodový džem na kašu, na chlieb, na oslavu jednotky v škole, na úľavu po päťke. Jedol som ho polievkovou lyžicou, len tak plieskal. Na začiatku bolo všetko v poriadku - jahodový džem sa pyšne ponúkal z políc naplnených mojou mamou. Jedného dňa som však prišiel do špajze - a zrazu som si uvedomil, najbližšia fľaška džemu je v polici až príliš hlboko. Ajaj, bolo treba začať šetriť. Chcel som predsa trochu džemu aj o týždeň, o mesiac. Polievkovú lyžicu som vymenil za čajovú lyžičku a začal som ho užívať len "po kvapkách". Tak isto reaguje organizmus na náhle aj trvalé zníženie príjmu energie. Keď sa rozhodnete nejesť ráno alebo vynechať obed, organizmus začne s energiou, ktorú ešte má k dispozícii, usilovne šetriť - užíva ju len "po kvapkách".
Čo je úplne najhoršie, je snaha začať chudnúť ráno. "Tak, dnes to vypuklo! Začína sa chudnúť! Ja ti dám, žalúdok, ja vám dám, tukové vankúše! Nič vám nedám. Nebudem jesť a hotovo"! Raňajky vynecháva udatný "dietáč" v pohode. Pred obedom už začína poškuľovať po obedovom lístku kolegyne a na obzore sa objavujú prvé náznaky prichádzajúceho boja s myšlienkami typu: "Prečo som to vlastne začal?" Tento boj prehráva dietáč večer, keď v mdlobách otvorí chladničku a zje aj to, na čo by nikdy nepomyslel. Vyhnite sa takejto chybe. Chudnutie sa predsa začína dobrými raňajkami. Pokračuje kvalitným obedom a ľahkou večerou. Ak však chcete niečo vynechať, vynechajte večeru - raňajky stále zostávajú najdôležitejším denným jedlom. Skúste poraňajkovať s Erikou: