Veľká časť slovenskej populácie absolvuje jazykovú prípravu v rozsahu, ktorý ponúkajú základné a stredné školy. Najčastejšie vyučovanými cudzími jazykmi sú angličtina a nemčina. Okrem škôl s rozšírených vyučovaním cudzích jazykov vznikli po roku 1990 na základe medzivládnych dohôd bilingválne gymnáziá nemecké, anglické, francúzske, španielske a talianske, v ktorých sa časť predmetov študenti učia v cudzom jazyku. Maturitné vysvedčenia z bilingválnych gymnázií sú uznávané aj v partnerskej krajine. V posledných rokoch sa do škôl vracia kedysi povinná ruština.
JAZYKY V EURÓPE
Ovládanie aspoň jedného svetového jazyka sa považuje za súčasť všeobecného vzdelania. V rámci Rady Európy (v ktorej sú oficiálnymi jazykmi francúzština a angličtina) organizuje aktivity v oblasti školstva Rada pre kultúrnu spoluprácu, ktorá pomohla pri vývoji nového komunikatívneho prístupu k učeniu a výučbe moderných jazykov. Za vzdelávanie a praktickú výchovu lektorov a učiteľov, autorov učebníc a učebných osnov, štandardov a metodík na vzdelávanie je zodpovedné Európske centrum moderných jazykov, ktoré sídli v rakúskom meste Graz.
SKÚŠKY
Možnosťou zlepšenia jazykových znalostí je pobyt v zahraničí. Okrem pobytov na vlastné náklady sú možnosti získať štipendijné pobyty. Zahraničný partner často vyžaduje doklad o úrovni jazykových znalostí. Na Slovensku možno získať doklady o absolvovaní štandardných skúšok z angličtiny a certifikát z cambridgeských skúšok. Cambridgeské skúšky sa organizujú vo vyše 90 krajinách sveta a u nás ich organizuje British Council v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici dva razy v roku. Štandardné testy z anglického jazyka sa dajú robiť v strediskách na celom svete. Na Slovensku existujú dve testovacie centrá, v Košiciach sa robí iba test TOEFL, v Bratislave všetky. Bližšie informácie poskytnú záujemcom v Slovenskej akademickej informačnej agentúre.
EXPOLINGUA
Vo februári budúceho roku sa v Prahe uskutoční už šiesty ročník medzinárodného veľtrhu jazykov "Expolingua & škola", ktorého organizátorom je spoločnosť ICEF (International Consultans for Education and Fair). Na veľtrhu sa budú o. i. prezentovať domáce a zahraničné jazykové školy, vydavateľstvá jazykových učebníc, inštitúty prekladateľstva a tlmočníctva, cestovné kancelárie špecializujúce sa na zájazdy študentov do zahraničia. Okrem toho, že vystavovatelia počas veľtrhu ponúknu svoje služby s výraznými zľavami, vstupenky budú žrebovateľné a traja návštevníci získajú mesačný pobyt v USA. Študentské kolektívy s minimálne 30 účastníkmi budú mať v prípade, ak svoju účasť ohlásia organizátorom vopred, vstup na podujatie zadarmo.
PROJECT ENGLISH
Učebnica Toma Hutchinsona Project English z vydavateľstva Oxford University Press (OUP), ktoré na Slovensku zastupuje Oxico, vyhrala konkurz na učebnicu pre základné školy v roku 1994. Odvtedy si získala veľkú obľubu na školách aj vďaka súťaži v tvorbe projektov v anglickom jazyku.
OUP už v minulom storočí vydala knihu ELT (English Language Teaching - na vyučovanie anglického jazyka), ktorou bola kniha English Idioms and How to Use Them. Dnes patrí medzi najvýznamnejších vydavateľov ELT materiálov, pričom vydáva publikácie pre učiacich sa aj pre učiteľov.
Autor: ch