ministerkou školstva. Preto poslanci žiadali vydanie zákona a vytvorenie kompetentného subjektu, ktorý sa touto otázkou bude zaoberať. Týmto subjektom podľa jej slov bude neštátny účelový ŠPF, ktorý bude zodpovedať za hospodárne využitie prostriedkov. Zmluvy na pôžičku nebude uzatvárať študent s peňažným ústavom, ako to bolo dosiaľ, ale priamo s fondom. Žiadosti si budú študenti aj naďalej podávať na vysokých školách, ktoré vyberú tých, ktorí spĺňajú stanovené podmienky. Úlohou fondu bude iba skontrolovať, či sú vybraté návrhy v súlade so zákonom.
Pôžičky vysokoškolákom sľúbil premiér V. Mečiar 4. októbra 1995 v Banskej Bystrici. Podľa uznesenia parlamentu z novembra 1995 Fond národného majetku v priebehu piatich rokov predisponuje do ŠPF ročne 100 miliónov korún, celkovo 0,5 miliardy Sk. Ročne fond môže z viac ako 70 tisíc poslucháčov vysokých škôl uspokojiť iba 5 tisíc. Minulý akademický rok však z vysokoškolákov, ktorým bola pôžička pridelená, približne 10 percent zmluvu so Slovenskou sporiteľnou (SLSP), a. s., nepodpísalo a pôžičku nečerpalo. Podľa zmluvy, ktorú podpísal zriaďovateľ fondu - ministerstvo školstva - a správca - SLSP -, sa zostatok na účte fondu neúročí.
Návrh zákona o ŠPF predpokladá rozšírenie jeho zdrojov o úroky z uložených finančných prostriedkov a úroky z poskytnutých pôžičiek.