Celkové náklady na projekt vianočných piesní Svet lásku má, ktorý nahral spevák Pavol Habera, sa približujú k sume troch miliónov korún. "Budeme veľmi radi, keď sa suma zastaví pri tomto čísle. A to ešte nezahŕňa honoráre Pavla Haberu ani viaceré ďalšie náklady, ktoré hradí náš licenčný partner vydavateľstvo PolyGram," uviedol včera spoluproducent albumu Július Kinček. Projekt označil za extrémne nákladný a navyše ojedinelý rozsahom prác i po umeleckej stránke. "S pravdepodobnosťou hraničiacou nie s istotou, ale s veľkou pravdepodobnosťou, môžem povedať, že ide o najdrahší projekt, aký bol kedy v slovenskej hudobnej kultúre realizovaný," dodal Kinček. Všetky nahrávky vznikli v sprievode Slovenskej filharmónie (SF) so šéfdirigentom Ondrejom Lenárdom a titulnú pieseň spievajú spolu s Haberom Karel Gott a Peter Dvorský. Na piesni Pie Jesu mala v duete pôvodne účinkovať aj Lucie Bílá, ale materská firma Monitor ju na projekt neuvoľnila. Táto skladba, ktorú napokon celú naspieval Habera sám (v polovici práce mu vypadla plomba a na dve hodiny prerušila nahrávanie), je v latinčine. Vokálne party titulnej melódie sú v slovenčine, češtine i taliančine a vianočná pieseň Byla cesta, byla ušlapaná je naspievaná v češtine. Všetky ostatné nahrávky majú slovenské texty Daniela Heviera, ktorý napísal nové slová aj pre svetovú vianočnú klasiku. Na albume ju zastupujú napríklad melódie Greensleeves (v slovenskej verzii Madona s dieťaťom), The Little Drummer Boy (Zvuk bubnov), Lennonovo Happy Christmas (Vianočný hymnus) či God Rest Ye Merry Gentlemen (Pokoj vám). Bez symfonických nástrojov, ktoré všade inde aranžoval Juraj Tatár, zostal iba záverečný bonus Tichá noc, naspievaný spôsobom `a capella.
Na začiatku dramaturgickej prípravy bola podľa Kinčekových slov asi tisícka rozličných vianočných piesní, po stále užšom a užšom výbere ich napokon zostalo dvanásť plus novinka Svet lásku má, ktorej hudbu skomponoval Pavol Habera. Z Tichej noci našli tvorcovia vyše 50 verzií, až zvíťazila nahrávka bez orchestra. Celá príprava projektu trvala šesť mesiacov - od januára do júna tohto roka. Presne 5. júla sa potom nahrali hudobné podklady v Slovenskej filharmónii. Malo sa síce nahrávať aj druhý deň, ale na 6. júla už bolo v tých istých priestoroch naplánované stretnutie tretieho sektora s manželkou prezidenta USA. "Navyše orchester SF sa iba deň pred nahrávaním vrátil z Japonska. Báli sme sa, že to bude celé narýchlo, ale všetko dopadlo nad naše očakávania," hovorí Július Kinček. Nahrávanie vokálov sa začalo v štúdiu Ebony 21. júla, každý z protagonistov titulnej piesne bol v štúdiu sám. Peter Dvorský 26. júla. "Oproti rôznym vyhláseniam môžem povedať, že bol zdravý, v plnej forme a nevideli sme na ňom žiadne známky choroby," reaguje Kinček s úsmevom na slová ministra kultúry o umelcovom zdravotnom stave. Zato Karel Gott bol v tom čase tesne po zápale hlasiviek, a tak si svoju časť nahral až 27. augusta. Mixáž albumu bola dokončená o tri dni neskôr.
Nákladnosť projektu si vyžiadala desiatky rokovaní s partnerskými spoločnosťami. Kompletná agenda vrátane asi 50 zmlúv, množstva korešpondencie a ďalšej dokumentácie je obsiahnutá na troch počítačových disketách. Všetky rokovania označil Július Kinček za harmonické. Oslovených bolo asi 20 až 30 firiem, úspešne sa napokon do projektu zainteresovalo šesť reklamných partnerov - VSŽ Košice, ŽOS Trnava, Slovenská poisťovňa, Slovenské telekomunikácie, Coca-Cola a Banka Haná. Exkluzívne licenčné práva na album získalo vydavateľstvo PolyGram, ktoré podľa slov riaditeľa jeho slovenskej pobočky Petra Riavu už 8. novembra na zasadnutí v Londýne ponúkne projekt na vydanie vo viacerých európskych krajinách. Platňu charakterizoval Riava ako "ozdobu katalógu PolyGramu", ktorú čaká dlhodobá - minimálne trojročná - kampaň.
Titulnú skladbu Svet lásku má prezentuje už v týchto dňoch aj videoklip, ktorý 10. septembra nakrútil v bratislavskom Dóme svätého Martina režisér Juraj Johanides. Július Kinček dementoval informácie, že počas prác vznikli problémy štábu s miestnym kostolníkom. "Naopak, všetci nám vychádzali v ústrety a bez problémov sa v ten deň uskutočnili aj dve plánované bohoslužby." V sobotu 30. novembra sa trojica Habera-Gott-Dvorský predstaví v SND, kde Peter Dvorský zaspieva jednu pieseň z Haberovho repertoáru a Pavol Habera zasa uvedie áriu z opery Nápoj lásky. A 8. decembra budú obaja speváci (už bez vymenenia úloh) hosťami vianočného koncertu Karla Gotta v pražskej Lucerne. Mimochodom, úlohy si na chvíľu raz počas nočného nahrávania vymenil Habera aj s aranžérom Jurajom Tatárom. Vianočné piesne v Tatárovej interpretácii však existujú iba vo dvoch kópiách a podľa slov Pavla Haberu ich nikto nikdy nebude počuť.
Na nádvorí zámku v Smoleniciach sa včera po uzávierke tejto strany uskutočnil krst albumu (v Prahe bude 31. októbra). Slávnostnú recepciu poňali tvorcovia ako čisto apolitickú, žiadna osobnosť politického života na ňu pozvaná nebola. "Asi 60 percent všetkých pozvánok však dostali k dispozícii reklamní partneri, ktorí si hostí pozývali sami. A neskúmame, kto nimi bude," dodal Kinček. Ako ešte pred krstom dodal, avizovaná je účasť viacerých generálnych riaditeľov partnerských firiem i guvernéra Národnej banky Slovenska Vladimíra Masára. Očakávaných bolo 350 až 400 účastníkov.