na Slovensku.
"Naši Rómovia sú ako všade inde," hovorí Jaroslav Baňas, starosta obce. "Sú medzi nimi alkoholici, malí zlodejíčkovia, ale aj slušní, poriadni a hlboko veriaci ľudia. Žiaľ, väčšinou nezamestnaní," dodáva. Kostol si vraj tunajší Rómovia postavili iba nedávno. Základný kameň prišiel posvätiť pomocný biskup košickej arcidiecézy Bernard Bober vlani 8. septembra a kostol postavili na deň presne o rok. Nie je to žiadna honosná stavba, veď si ho miestni Rómovia postavili svojpomocne, keď ich ľudia z dediny už nechceli púšťať na bohoslužby do "ich" kostola.
Spočiatku 80-ročný farár Vojtech Kmec slúžil v osade omše každú nedeľu pod šírym nebom a dvakrát za týždeň do osady chodil vyučovať malých Rómov náboženstvo. Keď pršalo, schádzali sa veriaci Rómovia v dome jedného z nich. Práve duchovný Kmec bol otcom myšlienky postaviť im kostol a starosta ho podporil. Peniaze hľadali, kde sa dalo.
Minulú nedeľu však omšu v osade slúžil mladučký kaplán z neďalekého Sabinova. "Náš pán farár," ako tu Rómovia jednoducho hovoria Vojtechovi Kmecovi, musel na niekoľko dní odísť do Ríma. Pre Rómov bola nedeľná omša veľkou udalosťou. Už asi hodinu pred ňou sa v okolí kostola schádzali slávnostne oblečené deti. Sám vajda Ondrej Červeňák na omšu nechodí. Niežeby neveril v Boha, ale ako sám hovorí, "niekto musí dbať aj o poriadok". Farárovi počas omše pomáhajú malí miništranti z radov rómskych chlapcov. Sú jednými z mála z asi štyristo tunajších Rómov, ktorí vedia čítať a písať. Veľká väčšina miestnych Rómov totiž nemá ukončenú ani základnú školu. Mnohí z nich sú úplní analfabeti.
Mesačne do osady putuje asi pol milióna korún rôznych sociálnych dávok. Niektorí pracujú v neďalekom pivovare, ďalších zamestnáva poľnohospodárske družstvo. Mnohých však prepustili hneď po roku 1990 a doteraz nikde nepracujú. Na druhej strane je pravda, že aj podnikatelia a šéfovia niekoľkých firiem, ktorí tu ešte vytvárajú nejaké pracovné miesta, radšej zamestnajú niekoho iného ako Róma. "Myslím, že nápad postaviť im kostol nebol tak úplne márny," hovorí starosta a dodáva, že niekde sa začať musí. Dúfa, že aspoň deti, ktoré dnes chodia na náboženstvo, budú raz žiť lepšie ako ich rodičia a ďalší súkmeňovci. Niektorí, najmä mladí, už dnes bývajú vo vlastných jednoduchých domkoch, ktoré si postavili. Tí menej príčinliví bývajú v bytoch v dvoch špinavých obecných bytovkách s vytlčenými oknami.