Návšteva Poľska, oboznámenie s jeho súčasnosťou a minulosťou je prakticky nemožné bez toho, aby ste nezavítali do Krakova, mesta tisícov architektonických pamiatok a umeleckých diel, mesta, kde sa dejiny preplietajú s prítomnosťou. Nie náhodou je už od roku 1978 táto niekdajšia metropola Poľska zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Krakovské hlavné námestie - Rynek Glówny - jedno z najväčších námestí tohto typu v Európe (má rozmery 200 krát 200 metrov) je akýmsi spoločenským salónom mesta. Na všetky strany sa z neho symetricky rozchádzajú staromestské ulice. Námestie rozdeľuje na dve časti imponujúca budova historickej tržnice (Sukiennice), ktorá aj dnes plní svoju úlohu vďaka veľkému množstvu obchodíkov a stánkov so suvenírmi pre turistov. Tieto miesta sú priam posiate množstvom neodmysliteľných kaviarničiek, spomedzi ktorých patrí k najobletovanejším kaviareň u Noworola so zachovaným historickým nábytkom. Turistom je najlepšie odporúčať prechádzku Kráľovskou cestou - od Barbakanu, stredovekého opevnenia, kde sa v lete konajú koncerty, Florianskou ulicou cez Rynek a Grodzkou ulicou až na úpätie známeho Wawelského pahorka s kráľovským zámkom a katedrálou. Z vyše 30 múzeí mesta spomeňme aspoň Národné múzeum, hrdiace sa napríklad takými originálmi, ako je Dáma s lasičkou od Leonarda da Vinciho alebo Krajina s milosrdným samaritánom od Rembrandta.
Kto chce spoznať celú rozmanitosť Krakova, nesmie vynechať návštevu starej, aj keď veľmi zničenej štvrte Kazimierz. Je to historické židovské mesto založené v roku 1335, dnes pripojené k mestskej aglomerácii. Zachovala sa tu špecifická architektúra židovského mestečka so synagógami a dvoma cintorínmi. V Starej synagóge je múzeum judaík a v synagóge Remuh sa dodnes konajú bohoslužby. Cintorín Remuh v Szerokej ulici je so svojimi renesančnými náhrobkami, objavenými pri archeologických prácach, najbohatším a najkrajším židovským cintorínom v Európe.
V okolí Krakova stojí za to navštíviť 13 kilometrov vzdialené soľné bane vo Wieliczke, ktoré sú taktiež zapísané do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Po niekdajšej ťažbe sa tu zachovalo 14 komôr, kde boli do soli vytesané galérie, chodby, kaplnky a sochy. Neďaleko Krakova sa nachádza i bývalý najväčší hitlerovský koncentračný tábor Osvienčim-Brzezinka, kde zahynulo 1,5 milióna ľudí. V roku 1947 tu bolo založené Múzeum martyrológie a v roku 1979 ho organizácia UNESCO takisto zahrnula do svojho zoznamu svetového dedičstva.