Krv môže darovať každý človek, ktorý má viac ako 18 a menej ako 60 rokov. Do 20 rokov veku a po 55. roku veku sa odporúča darovať krv dva razy ročne. Dvadsať- až 55-roční muži môžu darovať krv každé tri mesiace, ženy môžu darovať krv len tri razy za rok. Pre darovanie plazmy a jednotlivých druhov krviniek, ide o špecializované odbery, platia iné pravidlá. Prvodarcom sa odoberá len krv klasickým spôsobom.
KTO NEMÔŽE
Z darovania krvi sú vylúčené osoby s ochorením srdca a ciev, pečene, po prekonaní tuberkulózy a vírusového zápalu pečene, s ťažkými formami alergie a ľudia trvale užívajúci lieky. Krv nemôžu darovať ľudia so zhubným nádorom a s pohlavne prenášanými chorobami, samozrejme, HIV pozitívni.
ŽENY A KRV
Hoci podľa skúseností lekárov na transfúzkach ženy sú odolnejšie a odpadávajú menej často ako muži, krv môžu darovať len trikrát ročne, zatiaľ čo muži štyrikrát. Počas menštruácie a tehotenstva krv nemôžu darovať, v darcovstve môžu pokračovať až rok po pôrode.
HODNOTA A CENA KRVI
Dvesto korún, ktoré dostane človek, ktorý si dáva za krv zaplatiť, si v žiadnom prípade nemožno zamieňať s cenou krvi. Hodnota krvi aj jej cena je prakticky nevyčísliteľná, vyčísliť sa dajú len náklady na jej výrobu, na odberový materiál, na vyšetrenie pred odberom, jej ďalšie spracovanie, ktoré je veľmi nákladné. Vyšetrenie, ktoré má každý darca bezplatne, vyjde na 2 až 3 tisíc korún. Krv nie je dosiaľ zaradená ani ako liek v liečebnom poriadku, ani v cenovom výmere, čo spôsobuje podľa odborníkov pri jej získavaní veľké problémy. Nemocnice v menších mestách takto nie sú ničím motivované, aby krv získavali.
VYŠETRENIA KRaTšie
Vyšetrenia sa oproti minulosti, keď stávali na transfúzkach dlhé rady darcov už od šiestej ráno, podstatne skrátili. Pred darovaním krvi odpadli napr. vyšetrenia moču, krvného tlaku, telesnej teploty a pod. Každému darcovi sa pred vyšetrením zisťujú okrem krvnej skupiny a krvného obrazu protilátky na žltačku a proti HIV vírusu, pečeňové testy a testy na syfilis. Krv sa vyšetruje ešte po odbere, ak lekár zistí v organizme darcu niečo alarmujúce, pošle mu to písomne.
RARITA SR
Na Slovensku dosiaľ neevidujeme jediného hemofilika, ktorý by sa nakazil vírusom HIV počas transfúzie, čo znamená, že Slovensko je v tomto smere svetovou raritou. Stalo sa tak aj preto, že sme zo šetrnosti nedovážali pre hemofilikov krvné konzervy zo zahraničia. V susednej ČR sa takto nakazili asi dve desiatky hemofilikov.
PO ODBERE DVE DECI
VÍNKA
Keď sa v susednom Rakúsku chystá Červený kríž na výjazdový odber, nesú dve sestričky k mobilnej odberovej jednotke malé tašky s odberovým materiálom a chlapi za nimi na vozíku sud vína. Tak popisuje pre nás pitoresknú situáciu pred odberom krvi špecialista Slovenského Červeného kríža MUDr. Ľuboš Malík. V Rakúsku je totiž dodnes zvykom podávať po odbere dve deci vína, najlepšie červeného. Podľa jeho slov možno pokojne nazvať rakúsky Červený kríž najväčším odberateľom vína, ročne ho spotrebuje asi 70 tisíc hektolitrov. Na Slovensku sa víno po odbere prestalo podávať v 60. rokoch, predstavitelia SČK by túto tradíciu radi obnovili, darcovia by ju iste privítali.
Autor: (uj