Poškodia vytrvalé dažde posledných dní tohtoročnú úrodu? *anketa

Vytrvalý dážď v posledných dňoch zastavil žatvu na Východoslovenskej nížine. Aké sú vyhliadky na jej pokračovanie a do akej miery súčasná nepriazeň počasia môže ovplyvniť množstvo i kvalitu úrod?

Ing. František UHAL, predseda Agropotravinárskeho družstva v Malčiciach, okres Michalovce: "Vyzerá to veľmi zle. Minulý týždeň sme zožali prvých desať hektárov pšeníc a od víkendu stojíme. Naše kombajny i kooperačné sú pripravené na rýchly zber, ale do poľa sa ísť nedá. Je príliš mokro. Pšeniciam zatiaľ dážď na kvalite neubral, ale keď to tak potrvá ďalej, poškodí nielen pšenice, ale aj jarný jačmeň. Veľké obavy máme o repku a hrach. Keď po daždi zasvieti slnko, môžu vypraskať skôr ako sa dostaneme na pole."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ing. Ladislav KOSŤ, ekonóm rastlinnej výroby, Agro-poľnohospodárske družstvo v Palíne, okres Michalovce: "Do piatkového dažďa sme stihli ukončiť zber ozimnej repky a ozimného jačmeňa. Nástup do 900 hektárov pšeníc a 150 ha už desikovaného hrachu zastavil dážď. Máme obavy o pšenice, pestujeme tvrdú pšenicu na cestoviny a tiež potravinársku. Pokiaľ obsah lepku poklesne pod 23 percent, to znamená, že z potravinárskej pšenice bude akurát kŕmna. A to je už iná cena. Hrach poľahol a máme obavy, aby nezačal rásť. Dlhotrvajúce vlhko poškodí aj jarný jačmeň. Ostáva nám len čakať na priaznivejšie dni a dúfať..."

Ing. Kvetoslav DUČ, predseda, Poľnohospodárske družstvo Kuzmice, okres Trebišov: "V piatok sme mlátili repku pre osivárov do desiatej večer a podarilo sa, už je v Osivexe. Do víkendového dažďa sme dostali pod strechu repku z 80 ha, zostala nám ešte na 120. Stihli sme pozberať všetok ozimný jačmeň, ktorý pestujeme na 160 hektároch, ale ostatné je všetko na poli. Z 1500 hektárov hustosiatych obilnín úrodu máme pozberanú z jednej šestiny. Pôda je rozmáčaná, keby dnes prestalo pršať, skôr ako v piatok-sobotu sa do polí nedostaneme. Už teraz je jasné, že toto počasie sa negatívne podpíše na kvalite i množstve úrody."

SkryťVypnúť reklamu

Emil JURKO, agronóm, Podielnické družstvo Nový Ruskov, okres Trebišov: "Minulý týždeň sme skúšali žať pšenice, pozberali sme úrodu z prvých 50 hektárov a prišiel do toho dážď. Rátali sme s výnosom 4,5-5 ton z hektára, už dnes je jasné, že to bude menej. Keď toto počasie ďalej potrvá, bude zle. V podstate všetky hustosiate obilniny, zhruba na 900 hektároch, sú ešte na koreni. Hrach máme na poli tiež. Bohužiaľ, poľnohospodárstvo je úplne závislé na počasí. Natrápite sa a výsledok?"

Václav DZURINKA, výrobný námestník riaditeľa, Agronova - poľnohospodárske družstvo, Blatné Revištia, okres Sobrance: "Prší aj u nás, ale zatiaľ to neboli veľké lejaky, ktoré by výraznejšie ovplyvnili úrodu. Do polí sa nedá, ale keby vyšlo slnko, o dva dni už môžeme. Techniku máme tak pripravenú, že za týždeň sme schopní všetku úrodu z polí dostať pod strechu. Zatiaľ sme stihli vymlátiť repku, už je v Palme Sečovce, a pozberať pšenicu z 25 hektárov. Vydala nám po šesť ton z hektára. Pred dažďami bola vynikajúcej kvality. Dúfame, že nimi veľmi neutrpí, hoci o obsah lepku už dnes máme obavy."

SkryťVypnúť reklamu

Imrich SITERE, agronóm-mechanizátor, Poľnohospodárske družstvo Zemplínske Hradište, okres Trebišov: "Máme obrovské problémy. Pozemky na pravej strane rieky Ondava sú pod vodou, 103 hektárov ozimnej pšenice, 80 ha jačmeňa a 30 ha jarnej pšenice. Minulý týždeň tu boli z poisťovne, kukuricu na zrno už asi zberať nebudeme. Na polovici výmery je úplne podmáčaná, každým dňom je to horšie. Porasty obilnín, ktoré nie sú pod vodou, sú väčšinou poľahnuté a ešte do nich prší. Máme nevýhodu, veľká časť nášho chotára má nadmorskú výšku 100 metrov, pokiaľ je suchý rok, je to dobre, ale vlani a tohto roku je to božie dopustenie. Vynaložili sme veľké peniaze na založenie úrody, pestovanie i ochranu a výsledok?"

Autor: lk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 660
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 879
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 244
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 165
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 980
  6. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 961
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 685
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 069
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu