Slovensko potrebuje nosnú štátnu ideu ako soľ

Jozef Moravčík je jediným slovenským politikom, ktorý počas existencie samostatnej SR pôsobil vo funkcii, ktorá akoby bola dosiaľ rezervovaná výlučne pre Vladimíra Mečiara. Politiku HZDS a jeho predsedu prestal podporovať v okamihu, keď dospel k presvedče

niu, že Slovensko ženie do záhuby. Zreteľné signály z NATO i EÚ nedávno potvrdili opodstatnenosť týchto obáv.

# Dlhý čas ste boli predsedom Demokratickej únie, v súčasnosti stojíte na čele tieňovej vlády. V čom je dnes vaša práca odlišná?

"Predseda strany formuluje určitú politickú stratégiu, dáva dohromady ľudí pre politiku. Podmienkou úspešnosti politickej stratégie je však dobré odborné zázemie a v tom spočíva zasa moja úloha. Naša Programová rada má tri základné ciele: pripravovať alternatívny program, teda konkrétnu predstavu, ako bude naša strana vládnuť, pokiaľ vyhrá voľby - ktoré konkrétne kroky urobíme, aká bude naša stratégia v oblasti hospodárskej a sociálnej, čo treba najskôr vyriešiť v legislatíve či v súdnictve, alebo v problematike boja s kriminalitou. Našou druhou úlohou je robiť oponentúru voči krokom súčasnej vlády a napokon treťou úlohou je príprava odborníkov, ktorí budú našu koncepciu presadzovať v parlamente, no najmä v exekutíve."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

# Ako si vašu prácu - prácu tieňového kabinetu - môže predstaviť laik, ktorý sa vôbec nezaujíma o politiku?

"Schádzame sa pravidelne, najmenej raz do mesiaca, ale to nie je našou hlavnou činnosťou - tá spočíva skôr v práci jednotlivých sekcií, ktoré kopírujú súčasné ministerstvá. Práve na tejto úrovni sa pripravujú podklady pre program, s ktorým sa budeme uchádzať o priazeň voliča, a ktorý by sa mohol v prípade nášho úspechu stať príspevkom pre vládny program. Jeho základné tézy sme už sformulovali, pretože sme však súčasťou Slovenskej demokratickej koalície, čaká nás ďalšia etapa práce - konzultácia našich predstáv s našimi politickými partnermi. Napokon je dôležité premyslieť si aj personálne otázky a vytvoriť spoločný tieňový kabinet."

SkryťVypnúť reklamu

# Istotne je náročné zladiť predstavy takého širokého spektra politických subjektov a ich zástupcov, na druhej strane vás veľa vecí a názorov spája. Prevláda jednota či trecie plochy?

"Myslím, že trecie plochy sa neobjavili, diskutujeme a budeme sa snažiť, aby sa naše názory čo najskôr zjednotili. Musíme sa totiž pripraviť na spolupácu nielen v rámci päťkoalície, ale aj s ďalšími opozičnými subjektami, s ktorými by sme chceli vytvoriť vládu, teda so Stranou demokratickej ľavice a s Maďarskou koalíciou. Ide nám o to, aby sme zo Slovenska urobili moderný európsky štát a v tomto smere sme zistili prekvapujúcu zhodnosť názorov a predstáv všetkých strán terajšej opozície. Napríklad v oblasti fungovania právneho štátu a justície sme už absolvovali jedno hĺbkové stretnutie, kde sme rozoberali súčasné problémy a naznačovali riešenia, na ktorých sme sa bez problémov zhodli. Nepredpokladám teda zásadné názorové diferencie, oveľa viac sa obávam ekonomických problémov, ktoré nás očakávajú, a ktoré budeme musieť riešiť. Súčasná vláda síce dosiahla isté pozitívne výsledky v makroekonomickej sfére, ale za veľmi vysokú cenu a tú bude musieť občan zaplatiť - už teraz vidno trend zvyšovania cien a daňového zaťaženia, prejavuje sa neschopnosť našej ekonomiky saturovať dovoz vývozom, obrovské problémy vznikajú v oblasti peňažníctva, čo zasa podväzuje podnikanie. To všetko sú dôsledky neracionálnej hospodárskej politiky, ktorú súčasná vláda naštartovala na sklonku roku 1994 a jej chybnosť sa s odstupom času začína naplno prejavovať - ešte výraznejšie jej negatíva pocítime na budúci rok, kedy možno očakávať veľké problémy. Problémy sú však riešiteľné a zásadné postoje jednotlivých opozičných subjektov na ich riešenie sa viac-menej zhodujú."

SkryťVypnúť reklamu

# Váš optimizmus zrejme občanov poteší, pretože Slovenskú demokratickú koalíciu už od jej zrodu sprevádzajú pomerne skeptické prognózy. Vyskytuje sa obava, že členov koalície spája iba záujem vyhrať voľby - pokiaľ sa tento cieľ splní, pominie sa motivácia k jednote a prevládnu odstredivé tendencie...

"Myslím, že odstredivé sily neprevládnu - v tomto smere som optimista a nie je to optimizmus naivný, odtrhnutý od skutočnosti. Absolvoval som aj z titulu svojej funkcie množstvo rokovaní s predstaviteľmi jednotlivých politických strán, takže môj optimizmus je založený na konkrétnych skúsenostiach."

# Ako sa staviate k otázke osobnosti, ktorá by mala stáť na čele opozičného bloku? Prikláňate sa k názoru, že opozícia musí mať protipól V. Mečiara v podobe výrazného populistického politika, alebo zastávate presvedčenie, že dôležitejšia je tímová práca?

SkryťVypnúť reklamu

"Oba tábory majú v niečom pravdu, azda je rozdiel, či hovoríme o období pred voľbami alebo po nich. Vzhľadom na psychológiu voliča je potrebné mať výraznú osobnosť, ktorá vie jasne komunikovať s verejnosťou, dokonca rovnako účinne môžu najmä v prípade koalície pôsobiť i dve takéto osobnosti. Pokiaľ ide o obdobie po voľbách, jednoznačne zastávam názor, že nám nijaký Mečiar nepomôže - súhlasím s Milanom Kňažkom, ktorý hovorí, že jeden Mečiar nám úplne stačí a nepotrebujeme druhého. Krach Mečiarovej politiky spočíva aj v tom, že nedokáže spolupracovať s inými ľuďmi, vytvárať tímy. My potrebujeme vládu, ktorá bude vedieť spolupracovať. Jeden človek, aj keby to bol génius, nedokáže nič, dokáže veci len pobabrať, pretože pociťuje potrebu do všetkého zasahovať, samozrejme nekompetentne a polovičato."

SkryťVypnúť reklamu

# Vláda, ktorej premiérom ste boli, pôsobila pomerne krátko, stihla však vytvoriť isté základy pre ďalší vývoj. Budete sa, v prípade volebného víťazstva, inšpirovať týmto obdobím? Ktorých chýb by ste sa radi vyvarovali?

"Som tak založený, že viac než na pozitívne veci väčšinou myslím na chyby... Pozitívum vlády z roku 1994 je určite v tom, že bola vládou širokej koalície, čo znamená na jednej strane náročnú prácu. Na druhej strane však človeka nesmierne teší, keď sa takáto práca darí. Chcel by som zdôrazniť najmä jeden pozitívny efekt - takýmto spôsobom sa vytvára štátny záujem a ten nám v súčasnosti citeľne chýba. Vyššiu mieru zjednotenia na základe určitej štátnej idey Slovensko potrebuje ako soľ a budúca koaličná vláda by k vytvoreniu takejto nosnej štátnej idey mohla prispieť. Pokiaľ ide o chyby, ktorých sme sa pred tromi rokmi dopustili... Boli sme v istej časovej tiesni, "horelo" školstvo a zdravotníctvo a my sme pod vplyvom týchto problémov siahli ku zvýšeniu daní. Dnes vidím, že podobný efekt možno v ekonomike dosiahnuť aj inak - v súčasnosti je nevyhnutné ísť cestou zníženia daňového zaťaženia, ktoré už je na hranici únosnosti. Takýchto príkladov by som vedel vymenovať viac a skúsenosti z obdobia v roku 1994 - pozitívne i negatívne - dokážeme určite zužitkovať."

SkryťVypnúť reklamu

# Jednou z chýb, ktoré sa vašej vláde zvyknú vytýkať, je príliš zamatové jednanie s politickými súpermi, ktoré sa vám napokon vypomstilo. Pokiaľ vyhráte voľby, vyvstane otázka, ako sa vysporiadate s týmto fenoménom.

"Ľudí treba diferencovať, sú ľudia dobrí a zlí, pracovití a leniví, poctiví a darebáci. Treba dať jednoznačne priestor schopným, pracovitým a poctivým ľuďom a na druhej strane treba zúžiť priestor darebákom. S darebákmi a lumpmi, ktorí sa ocitli v politike alebo v štátnej správe, sa bude treba v záujme Slovenska vysporiadať - slušne ale dôrazne, to znamená podľa zákona. Treba zabezečiť oživenie základných hodnôt, ktoré sú dôležité pre život každej spoločnosti - tak, aby sa presadilo dobré a potrestalo zlé. To je jednoduchá pravda, ktorá sa dá v politike reálne naplniť."

SkryťVypnúť reklamu

# V súčasnosti zažila politika slovenskej vlády na medzinárodnom poli trpkú prehru, ktorá je však v tejto chvíli prehrou celého Slovenska. Ak by SR mala demokratickú vládu, jej postavenie by sa určite zmenilo - ako by takúto zmenu zaregistrovala spoločnosť?

"Niektoré efekty by nastali okamžite - určite by sa napríklad vytvorila priaznivejšia klíma pre podnikateľov. Keď si opäť pripomeniem rok 1994, musím konštatovať, že vtedy bolo Slovensko akceptované ako plne slobodná demokratická krajina. Mnohí podnikatelia mi hovorili, že v tomto období pocítili veľmi jasne a výrazne uvoľnený a oveľa lepší prístup zahraničných partnerov. Predpokladám teda, že zlepšenie nášho zahraničnopolitického postavenia vytvorí priestor pre zahraničné investície - nie v podobe drahých áut, ale vyspelých technológií. Predpokladám tiež, že okamžite naštartujeme rozhovory o našom pripojení sa k prvej skupine krajín, ktoré rokujú o integrácii do európskych štruktúr. Budeme na tom pracovať a využijeme pre tento cieľ všetky naše zahraničné kontakty."

SkryťVypnúť reklamu

# Verejnosť vás vníma ako pokojného rozvážneho politika. Je takáto povaha pozitívom, alebo je vám niekedy na prekážku a boli by ste radšej agresívnejší, razantnejší?

"Dá sa byť razantnejší a nebyť pritom agresívnejší. V politike sa pre isté chvíle hodia isté typy politikov - niekedy zohrajú dôležitejšiu rolu tí, ktorí vedia ľudí zapáliť, inokedy takí, ktorí prinášajú pokoj a vedia pokojne pristupovať k problémom. Je dôležité, aby národ disponoval politikmi oboch kategórií. Možno teraz je čas, kedy treba ľudí zapaľovať - pre dobré myšlienky."

Autor: Pripravil Márius Kopcsay

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 10 892
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 4 394
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 089
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 480
  5. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 456
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 735
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 330
  8. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 157
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu