Príchod Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu

Počiatky kristianizácie našich slovenských predkov môžme klásť už do čias zániku Avarskej ríše na prelome 8. a 9. storočia. Na našom území pôsobili predovšetkým bavorskí misionári. Ich práca priniesla prvé významné výsledky už v dobe predveľkomoravskej.

Nitrianske knieža Pribina dal postaviť vo svojom kniežacom sídle v Nitre kostol a roku 828 pozval na jeho vysvätenie salzburského arcibiskupa Adalráma. Sám však ostal ešte niekoľko rokov pohanom. Susedné moravské knieža Mojmír so svojou rodinou a najbližšou družinou prijal roku 831 kresťanskú vieru a krst z rúk pasovského biskupa Reginhara. Po vyhnaní Pribinu z Nitrianska (okolo roku 833) Mojmír I. pripojil Nitriansko nielen k svojej Morave, ale aj k misijnej a cirkevnosprávnej oblasti pasovského biskupstva. Pasovské misijné centrum sa neobmedzovalo len na duchovnú činnosť, ale bolo aj nástrojom politického vplyvu susednej Východofranskej ríše. Kňazi, archipresbyteri a vznikajúca veľkomoravská cirkevná organizácia podliehali pasovskému biskupovi. Veľkomoravské knieža Rastislav (846-870), ktorý odmietal uznať franskú zvrchovanosť, sa rozhodol vybudovať nezávislú cirkevnú organizáciu svojej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V 60-tych rokoch 9. storočia vrcholil zápas o cirkevnopolitickú orientáciu celého priestoru ležiaceho medzi Východofranskou a Byzantskou ríšou. Východofranské duchovenstvo, podporované východofranským kráľom Ľudovítom Nemcom, rímsky pápež a carihradský patriarcha vstúpili do zápasu o rozsiahle územie na strednom a dolnom Dunaji, o ktoré sa delili najmä Veľká Morava a Bulharsko (vtedy boli susedmi). Pápežská kúria plánovala vzkriesiť staré Illyricum, neskoroantickú cirkevnú provinciu so sídlom v Srieme (dnes Sriemska Mitrovica), ktorá by ako kedysi podliehala priamo pápežovi. Pápež Mikuláš I. svoje nároky energicky reklamoval a stretol sa s odporom carihradského patriarchu Fotia a byzantského cisára Michala III.

Práve v rokoch 861-863 vstúpil do tohto zápasu aj Rastislav. Keď nepochodil so svojou žiadosťou u pápeža, vyslal posolstvo k byzantskému cisárovi. Cisár Michal III. mu vyhovel a vyslal k nemu misiu, ktorú viedli bratia Konštantín a Metod. Vzdelaný Konštantín ešte pred odchodom na Veľkú Moravu zostavil slovanské písmo hlaholiku a začal do slovanského (staroslovienskeho) jazyka prekladať liturgické a biblické texty. Slovanské jazyky boli v ranom stredoveku navzájom dobre zrozumiteľné, preto Konštantín a Metod, ktorí ovládali slovanské nárečie v oblasti Solúna v južnom Macedónsku, sa dohovorili aj na Morave. Preto Konštantínova staroslovienčina, ktorá mala základ v jazyku macedónskych Slovanov, sa na Veľkej Morave mohla stať liturgickým a literárnym jazykom.

SkryťVypnúť reklamu

Konštantín a Metod, aby mohli po 4 rokoch pôsobenia na Veľkej Morave vysvätiť svojich žiakov na kňazov, potrebovali sami vyššiu cirkevnú hodnosť, ktorú mohli získať v Carihrade alebo v Ríme. Preto roku 867 odišli z Moravy. Cestou sa zastavili u panónskeho kniežaťa Koceľa (861-876) v Blatnohrade, kde vyučili 50 žiakov slovanskému písmu. V Benátkach zastihlo bratov pozvanie pápeža. Výsledkom ich rímskeho pobytu, počas ktorého Konštantín zomrel (14. 2. 869), bolo uznanie slovanskej liturgie v roku 868 a najmä vysvätenie Metoda za arcibiskupa koncom roku 869. Ujať sa svojho arcibiskupstva, ktoré podľa pápežovho rozhodnutia malo zahŕňať Veľkú Moravu a Koceľovo Panónske kniežatstvo, zabránili Metodovi vojnové udalosti. Počas spiatočnej cesty na Moravu padol dokonca do bavorského zajatia, odkiaľ ho vyslobodil až silný nátlak pápeža na bavorských biskupov v roku 873. Metod bol potom moravským arcibiskupom až do svojej smrti 6. apríla 885. Jeho arcibiskupstvo bolo nezávislou cirkevnou provinciou podliehajúcou výlučne pápežovi. Jeho vznik bol zároveň uznaním nezávislého a rovnocenného postavenia Veľkej Moravy medzi štátmi vtedajšej Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: JÁN STEINHÜBEL

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 688
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 679
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 741
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 707
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 695
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 264
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 224
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu