i pri pamätníkoch sovietskych vojakov. Nie všetci obyvatelia Pobaltia však takéto pamätníky vidia radi.
Štyria agresívni opilci poliali v noci na 9. mája červenou farbou pamätník sovietskym vojakom v estónskom Tallinne.
Starosta mesta dal sochu hneď očistiť, pretože sa pri nej mali zísť tí, ktorí považujú sovietskych vojakov za osloboditeľov. Vyzval tiež Estóncov, aby pre pobaltské krajiny v taký rozporuplný deň nepodliehali výzvam na provokácie.
V Lotyšsku 450-tisíc Rusov, ktorí tu žijú, slávilo víťazstvo, ale z18-tisíc veteránov sa tento rok do slávnostnej uniformy s medailami obliekla len malá časť. Oficiálne je v Lotyšsku zakázaná propagácia komunistických symbolov, teda i sovietskych uniforiem. Na položení vencov k pamätníkom sa oficiálni politici nezúčastnili. Prezidentka krajiny Vaira Vike-Freibergová ako jediná z pobaltských prezidentov odišla do Moskvy, ale len preto, aby pripomenula svetovým vodcom, že koniec vojny znamenal pre jej národ ďalšiu okupáciu, tentoraz sovietsku.
V Estónsku sa premiér Arnold Rüutel pokúsil o zmierlivý prejav, keď povedal: "Estónsko nebojuje s padlými. Zbrane umĺkli, teraz treba nájsť odpustenie v srdciach." Oficiálni predstavitelia krajiny položili kvetiny k pomníku červenoarmejrov aj k pamätníku tých, ktorí bojovali za nezávislosť krajiny v 20. estónskej divízii SS s nemeckými vojakmi. Oba pamätníky sú od seba len niekoľko metrov.
Aj vedenie Litvy položilo kvetiny k pamätníku sovietskych vojakov na Antakalnskom cintoríne vo Vilniuse. Pokus o zmier v otázke, či sláviť víťazstvo nad fašizmom, či s horkosťou spomínať na komunistickú okupáciu, pokazila včera akcia mladých Litovčanov, ktorí na motocykloch, oblečení do dobových nemeckých uniforiem, prešli okolo centra litovskej židovskej obce. Vykrikovali nacistické heslá práve vo chvíli, keď Židia spomínali na holokaust.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME