Už túto letnú sezónu sa môžu turisti pri potulkách Tatrami zastaviť na novootvorenej horskej chate Plesnivec. Leží v nadmorskej výške 1290 metrov pod Skalnými vrátami v Doline siedmich prameňov. "Kolaudácia by mala byť začiatkom júla, po nej uvidíme, do akej kategórie nás zaradia. Turistom budeme poskytovať klasické služby, teda stravovanie a ubytovanie. Cena za jednu noc bude 100 korún, pripravili sme 8 izieb. V chate nájdu bežný komfort, teda sociálne zariadenia, sprchy, umyváreň, samozrejme jedáleň a kuchyňu," hovorí horolezec zo Spišskej Belej Ivan Matava, nájomca chaty.
Plesnivec dal postaviť v roku 1932 Belančan Tibor Gretsch z pôvodného dreveného zrubu pre pastierov. K chate urobil chodník, v rokoch 1936-38 ju rozšíril na 54 lôžok. Využívali ju kežmarskí lyžiari, neskôr nemeckí a českí turisti. Známa bola pod menami Edelweiss-Hutte, Protežka či Plesnivec. Po znárodnení ju využívala Správa TANAP, verejnosť už do nej nemala prístup. "Do Tatier som chodil už ako malý chalan, so staršími bratmi sme pochodili všetky vysokohorské chaty. Nešlo mi do hlavy, prečo Plesnivec chátra. Po roku 1989 prešla chata do majetku mesta Spišská Belá. Keď som sa v deväťdesiatom druhom vrátil z Kanady, oslovil ma jeden človek, či by som neskúsil s chatou niečo urobiť. Požiadal som mestské zastupiteľstvo o dlhodobý prenájom a od roku 1993 ju dávam do poriadku," spomína Ján Matava. Chata mala v tom čase hodnotu 24 tisíc korún, takmer ruina v dezolátnom stave však nadšeného horala neodradila. Opravy zhltli 2 milióny korún. "Najprv sme museli urobiť prístupovú cestu Dolinou siedmich prameňov, vynášať materiál na chrbtoch, vybudovali sme v svahu oporný múr a pustili sme sa do chaty. Všetko bolo nutné vymeniť, podlahy, strechu, okná, izolácie, drevo bolo zhnité, všetko sa prepadávalo. Množstvo roboty sme zvládli svojpomocne, o drevený interiér sa postaral majster stolár Ján Čížik, brigádovali tu mladí z okolia Spišskej Belej, už sa hlásia aj nejakí skauti na údržbu chodníka," pochvaľuje si nadšenie priateľov Ján Matava. Chata má aj vlastnú čistiareň odpadových vôd, do nej mesto Spišská Belá investovalo 280 tisíc korún. "Ešte pripravujeme nejaké propagačné materiály, máme už pohľadnice z okolia chaty. Predpokladám, že toto miesto vychutnajú viac turisti ako horolezci.
Vedie tadiaľto zeleno značkovaný chodník popod hrebeň Belianskych Tatier do Tatranskej Kotliny, na druhú stranu cez Predné Meďodoly k Zelenému plesu alebo do Kopského sedla. Neočakávam, že tu budú chodiť davy ľudí, toto miesto vychutnajú tí, čo majú radi ticho a pokoj. Slušný človek bude mať na Plesnivci vždy dvere otvorené," sľubuje Ján Matava, človek, ktorému sa splnil sen o chatárčení.