BRATISLAVA – Aférami sprevádzaný obchod so zbraňami mal vlani pravdepodobne najvyšší zisk od rozdelenia federácie. „Za prvých deväť mesiacov vlaňajšieho roka dosiahol export zbraní hodnotu vyše 2,84 miliardy korún. Vytvára to predpoklad, že za celý rok dosiahne najvyšší objem od roku 1993,“ povedal hovorca ministerstva hospodárstva Peter Chalmovský.
Medzi ťahúňmi obchodu je podľa Chalmovského aj dubnická spoločnosť Hermes, o ktorej sa vlani písalo najmä v súvislosti so zadržaním vojenského materiálu na bratislavskom letisku. Okrem nej sú v popredí obchodu so zbraňami firmy Kerametal Bratislava, PPS Detva, Unimpex Martin ZŤS Dubnica plus. „Tieto spoločnosti vracajú náš zbrojársky priemysel na pozície, ktoré mal pred niekoľkými rokmi.“
Veľkú časť vojenského materiálu vyvážaného zo Slovenska tvoria staršie zbrane, ktorých sa zbavuje slovenská armáda. Umiestniť za hranicami naše nové výrobky je problém. Sú síce kvalitné, ale zákazníci, ktorí si môžu vybrať medzi americkými, európskymi alebo slovenskými zbraňami, uprednostnia americkú techniku.
Zahraničné médiá vlani tvrdili, že Slovensko patrí medzi centrá nelegálneho obchodu so zbraňami. Množiace sa aféry vládu donútili zmeniť štatút licenčnej komisie, ktorá vydáva povolenia na vývoz vojenskej techniky. Export zbraní by sa mal sprísniť a súčasní členovia licenčnej komisie 31. januára končia. Vláda vymenuje novú komisiu, ktorej členovia nemôžu byť v orgánoch firiem obchodujúcich so zbraňami.
Autor: rf