okrúhlych stolíkoch. Ich hostiteľmi bola radikálna židovská sekta. Tieto teórie, ktoré uverejnili niektoré nové publikácie, opierajúce sa o posledné výskumy, vyvracajú doteraz tradičné podanie udalostí, na ktorých pamiatku kresťania zaviedli jeden z najposvätnejších rituálov, sväté prijímanie. Zo štyroch evanjelií Nového zákona sa nedá vyčítať priveľa detailov o poslednej večeri okrem toho, že sa konala v sále vnútri opevneného Jeruzalema približne v čase, keď Židia slávia pesach. Podľa kresťanskej tradície Ježiš zvolal svojich učeníkov k poslednému jedlu vo štvrtok a potom sa odobral na Olivovú horu. Tu, v záhrade Getsemanskej, ho zatkli vojaci, ktorých za ním poslal Judáš. Ukrižovali ho v piatok.
Bargil Pixner, benediktínsky mních a znalec Biblie z opátstva na hore Sion v Jeruzaleme, však vo svojej novej knihe "S Ježišom v Jeruzaleme", vychádzajúcej z archeologických vykopávok, tvrdí, že posledná večera sa konala v utorok večer a usporiadala ju sekta esejcov, židovských puristov, ktorí sa búrili proti korupcii kňazov v chráme. Podľa neho súd s Ježišom trval od stredy do piatka. Sekta, ktorá spísala známe zvitky od Mŕtveho mora, poväčšine žila v malých púštnych osadách; ich centrom bol Kumrán v Judskej púšti. Podľa Pixnera však okrem toho mali aj kláštor a štvrte na hore Sion.
Evanjeliá svätých Matúša, Marka a Lukáša uvádzajú, že slávnostná večera, ktorou Židia začínajú oslavy pesachu - a ktorá bola Ježišovou poslednou - sa časovo zhodovali so začiatkom týchto sviatkov. Pixner naproti tomu presadzuje teóriu, že Ježiš slávil pesach podľa slnečného kalendára esejcov, ktorý mal fixne 364 dní, a nie podľa lunárneho, ktorým sa riadili kňazi v chráme. Esejský pesach sa začínal vždy v utorok večer, no podľa chrámu by začiatok pesachu v tom roku pripadol na piatok po západe slnka.
Ďalší znalci Biblie však Pixnerovým teóriám oponujú. Jerome Murphy O`Connor, jeruzalemský odborník na výskum Biblie, tvrdí, že esejci boli chudobní a nemohli by si dovoliť žiť na hore Sion.
Kresťania na celom svete napriek tomu uctievajú ako miesto poslednej večere križiacku kaplnku na druhom poschodí bývalej mešity na hore Sion. Cirkevní odborníci ju označujú za miesto, kde kresťanská cirkev vôbec vznikla, a zdôrazňujú, že na tom nič nezmenia ani súčasné spory o to, kde a kedy sa posledná večera skutočne konala.
Autor: AP