Psychológia môže účinne zasahovať do prevencie liečby srdcovocievnych ochorení

Muži na Slovensku žijú o desať rokov menej než vo vyspelých krajinách Európy. "Keby ma choroba navštíviť chcela, zatvoril by som dvere a jej odkázal - nikto nie je doma." Citát z japonskej poézie pripomína nám Slovákom smutnú realitu. My nedokážeme pred .

Muži na Slovensku žijú o desať rokov menej než vo vyspelých krajinách Európy. "Keby ma choroba navštíviť chcela, zatvoril by som dvere a jej odkázal - nikto nie je doma." Citát z japonskej poézie pripomína nám Slovákom smutnú realitu. My nedokážeme pred chorobami zatvoriť dvere. Srdcovocievne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí. Viac ako 60 percent ľudí u nás zomiera na túto zákernú chorobu. Na naše otázky v týchto súvislostiach odpovedá M. Skorodenský, autor knihy Psychologické rizikové faktory ischemickej choroby srdca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

# Pri žiadnej chorobe (mimo rakoviny) nie sú eventuálne príčiny také rozmanité, klinické prejavy také rozdielne a vyhliadky na liečenie také nejasné ako pri srdcovocievnych ochoreniach. Aký je váš názor na tie rozdielne rizikové faktory?

"Ľudia od nepamäti prisudzujú srdcu úlohu "centra" emócií, najmä lásky, nenávisti, žiaľu, radosti... Choré, ubolené, či láskou naplnené srdce zaujalo básnikov, umelcov, ale aj lekárov. S narastajúcim počtom srdcovocievnych ochorení však dostal primeranú akceleráciu aj vedecký výskum, ktorý potvrdil, že srdce je mimoriadne zložitým indikátorom rôznych emocionálnych stavov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť zdravotný stav človeka. Obdobie epidemiologických štúdií (1960-1980) potvrdilo nezávislé pôsobenie psychologických rizikových faktorov zapríčiňujúcich ochorenie srdca, ciev, najmä však spôsobujú ischemickú chorobu srdca."

SkryťVypnúť reklamu

# V súvislosti s psychologickými rizikovými faktormi ischemickej choroby srdca a ciev sú k dispozícii veľkoplošné poznatky a výskumy. Aké poučenie si z nich možno vyvodiť pre oblasť prevencie, ale aj príčin mimoriadne vysokej chorobnosti občanov na Slovensku?

"Veľké populačné epidemiologické štúdie v rôznych častiach sveta dokázali, že zdraví ľudia vyšetrení v roku 1960 a opakovane podrobení zdravotnej prehliadke po dvoch až päťročných intervaloch ochoreli na ischemickú chorobu srdca a ciev, alebo umreli na infarkt myokardu rovnako často ako tí, čo boli v roku 1960 diagnostifikovaní a počas uvedeného obdobia sledovania mali vysoký krvný tlak, veľa fajčili, či mali vysokú hladinu cholesterolu. Práve na tom poznatku Americká kardiologická spoločnosť v roku 1981 zaradila psychologicko-epidemiologické rizikové faktory ako nezávislý rizikový faktor ischemickej choroby srdca a ciev s podobnou silou účinku na vznik a vývoj ochorenia, ako má vplyv fajčenie, vysoký krvný tlak a vysoká hladina cholesterolu v krvi. Tento poznatok je plne akceptovateľný aj pre Slovensko."

SkryťVypnúť reklamu

# V rokoch 1980-90 sa podarilo psychológom, podobne ako biochemikom u cholesterolu, oddeliť "dobré" a "zlé" psychologické rizikové frakcie. Ako najnebezpečnejšie sa ukázali rizikové faktory (agresivita, zlosť). Nasledujúce roky výskumu už jasne preukázali negatívny vplyv spomenutých psychologicky definovaných rizikových faktorov zapríčiňujúcich ischemickú chorobu srdca a ciev. Môžu teda lekári na základe týchto poznatkov začať budovať ochranný val proti zákernej a ničivej chorobe?

"Pochopiteľne, tieto poznatky pozitívne začínajú vplývať pri záchrane životov. Obdobie 1990-97 je už obdobím bio - psycho - sociálneho modelu chápania choroby. No nielen zdôrazňuje, ale aj uplatňuje komplexný prístup k etiopatogenéze ochorenia. Osoby diagnostifikované ako náchylné na prejavy: zvýšeného hnevu (podráždenie), agresívne správanie, zvýšenej reaktivity, nadmerného fajčenia, prejedania, zvýšený apetít, nadmernej konzumácie alkoholu, negatívne zasahujú do životnej funkcie organizmu. Najnovšie výsledky výskumy potvrdzujú, že všetky spomenuté negatívne vplyvy sú výsledkom zníženej serotínovej funkcie mozgu. Upraviť, normalizovať hladinu serotínu môžeme liekmi, ale aj psychoterapeutickým pôsobením. Z uvedeného je jasné, že psychológia a psychiatria môžu v rámci interdisciplinárnej spolupráce a sústredeného celospoločenského úsilia veľmi účinne zasiahnuť do primárnej, sekundárnej i terciálnej prevencie ischemickej choroby srdca a ciev."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 937
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 493
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 455
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 381
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 468
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 607
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu