
Prísne strážená pevnosť na Kube. FOTO-REUTERS
Zrejme už včera ráno sa na americkú vojenskú základňu Guantánamo na východe Kuby dostali prví vojnoví zajatci z al-Káidy a Talibanu, ktorých armáda USA pochytala v Afganistane. Hoci túto udalosť v Spojených štátoch sprevádzajú mediálne fanfáry, na Kube sa akoby nechumelilo. Oficiálne denníky ako Granma či Juventud Rebelde uprednostňujú správy o argentínskej kríze, zmene telefónnych čísiel v Havane alebo sa venujú medu z tzv. ekologickej včely, ktorú vyšľachtili miestni družstevníci.
Uspávacie prášky
Prvých 20 vojnových zajatcov odletelo z Afganistanu zrejme už vo štvrtok ráno. CNN pritom informovala, že lietadlo sa snažili zostreliť neznámi ostreľovači. Počas 20-hodinového letu zajatcov sprevádzali vojaci ozbrojení elektrickými pištoľami.
Vo štvrtok americká armáda uviedla, že má 364 vojnových zajatcov. Väčšinu z nich sústredili na základni pri Kandaháre, časť presunuli na vojnovú loď Bataan v Arabskom mori. Veľké dopravné lietadlá C-141 nemôžu pri Kandaháre pristáť a tak väzňov prevážajú v menších lietadlách C-17, ktoré zase nie sú schopné na Kubu doletieť bez medzipristátia. Preto sa očakáva, že pri transporte sa zastavia na niektorej z amerických základní v Európe.
Pred odletom dostanú podľa informácií agentúry AP zajatci injekcie s váliom, silným uspávacím prostriedkom. Na rukách i nohách budú mať putá. V lietadle budú oddelení a za mrežami. Medzi prevážanými nechýba mediálna hviezda - veľvyslanec Talibanu v Pakistane Abdul Salám Zaíf. Ďalšia „superstar“ - americký tálib John Walker zostal podľa stanice CBS na lodi Bataan.
Na základni Guantánamo väzňov umiestnia do sekcie, ktorá dostala názov „Tábor Lúče-X“, do miestností veľkých asi 2 krát 3,5 metra. Priestor rozširujú tak, že bude mať napokon kapacitu asi 500 väzňov. Generál americkej námornej pechoty Michael R. Lehnert pre AP uviedol, že s väzňami sa bude zaobchádzať „humánne“. Ako však dodal, „komfort ich určite nečaká“.
Castra to nezaujíma
Americká strana doteraz nedostala žiadny oficiálny protest kubánskej vlády. Fidel Castro o americkej operácii mlčí a mnohí sa domnievajú, že keby mal voči prítomnosti fanatických bojovníkov výhrady, tak by to urobil už dávno.
Kubánsky generál José Soler pre agentúru AFP pripustil, že zaznamenali väčší počet letov. Armáda sa však podľa neho neuchýlila k žiadnym špeciálnym akciám pri základni, ktorú chránia míny na kubánskej strane a ostnatý drôt na strane americkej. Američania sú na základe dohody na Kube už od roku 1903. Konflikt okolo Guantánama vrcholil v 60. a 70. rokoch. Incidenty sa nezaobišli bez strát na životoch. Teraz kubánska strana zorganizovala iba náučný výlet pre zahraničných korešpondentov. Prezreli si turisticky atraktívne miesta okolo strategicky bezvýznamnej základne.
JURAJ TOMAGA