O vodárenskej nádrži Tichý Potok vraj nemôžu rozhodovať občania a ich záujmy *Bez tretieho s doc. MVDr. Norbertom BEŇUŠKOM, CSc., št. tajomníkom Ministerstva pôdohospodárstva SR

# Na zásobovanie východného Slovenska pitnou vodou jestvujú prinajmenej dva protichodné názory - jeden, reprezentovaný Ministerstvom životného prostredia (MŽP), je zásadne proti výstavbe vodárenskej nádrže Tichý Potok, rezort pôdohospodárstva, naopak, ...

# Na zásobovanie východného Slovenska pitnou vodou jestvujú prinajmenej dva protichodné názory - jeden, reprezentovaný Ministerstvom životného prostredia (MŽP), je zásadne proti výstavbe vodárenskej nádrže Tichý Potok, rezort pôdohospodárstva, naopak, masívne podporuje túto gigantickú stavbu. Včera sa v Košiciach skončila konferencia, ktorá mala "zblížiť stanoviská rozdielnych návrhov". Žiaľ, bez účasti odporcov výstavby, teda MŽP. Ako vníma vaše ministerstvo argumenty proti výstavbe Tichého Potoka?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Ministerstvo životného prostredia prišlo k svojim záverom na základe viacmesačných štúdií a nemôžeme teda urobiť nič iné, ako ho zobrať na vedomie. Ich predstava o riešení deficitu pitnej vody na východe je taká, že ju treba získavať predovšetkým z podzemných zdrojov, zvyšovať ochranu zdrojov a viac sa orientovať na úspory. Všetko však naráža na jeden problém - deficit vody v horizonte roku 2005 bude 1000 litrov za sekundu. Okrem toho z hľadiska hygienických problémov je potrebné prestať využívať niektoré zdroje, čo v prepočte znamená ďalších 1200 litrov za sekundu. Odborníci tvrdia, že straty vody sú predovšetkým technologického charakteru a dajú sa len veľmi ťažko znižovať. Čiže ani táto predstava sa nám nezdá byť reálna."

# V kauze Tichý Potok stojí tvrdenie proti tvrdeniu. MŽP v stanovisku k výstavbe nádrže argumentuje faktami, ktorými sa snaží dokázať, že zásoby pitnej vody sú dostatočné a kapacita existujúcich povrchových zdrojov nie je využitá - napríklad odber zo Stariny predstavuje len 50 percent. Kto teda bude rozhodcom?

SkryťVypnúť reklamu

"Kto bude rozhodovať? Nikto. Experti obidvoch rezortov pracujú v tomto období na spoločnom stanovisku, ktoré by malo byť východiskom a malo by využiť jedno aj druhé navrhované riešenie. Lebo napríklad je pravdou, že Starina má rezervy, ale zároveň treba povedať, že túto vodu by sme museli prečerpávať. Výrobné náklady na získanie jedného metra kubického vody vo východoslovenskom regióne sú už aj tak pomerne vysoké. Keď dôjde k regionalizácii cien, východ by to postihlo najviac."

# Spotreba pitnej vody sa po zvýšení cien rapídne znížila, s vodou sa začalo narábať oveľa hospodárnejšie. Podľa expertov MŽP aj tento fakt hovorí o dostatočných zásobách a zbytočnosti výstavby ďalšej nádrže. Neuvažujete v tejto súvislosti o komplexnom prehodnotení vodohospodárskej koncepcie?

SkryťVypnúť reklamu

"Vaša otázka je namieste. Náš rezort vypracoval okrem iného v roku 1994 aj vodohospodársku koncepciu. Treba ju však prepracovať z hľadiska nových poznatkov. V roku 1998 by mala byť na svete nová koncepcia."

# Aká bude jej filozofia?

"Bude sa viac sústreďovať na efektívnejšie využívanie jestvujúcich zdrojov a na úspory. Prínosom by mala byť privatizácia vodární a kanalizácií. Kanalizácia a vodovody na území obcí sa stanú ich vlastníctvom, štátu zostanú nadradené systémy, čím by malo dôjsť k zefektívneniu týchto činností."

# Vlani vláda garantovala zahraničný úver vo výške 50 miliónov dolárov na výstavbu vodárenských nádrží. Podľa odporcov Tichého Potoka by sa mala vláda viac orientovať na získavanie úverov na rozvojové programy, ktoré by priniesli oveľa rýchlejšiu návratnosť.

SkryťVypnúť reklamu

"Súhlasím. Lenže potreba financií je obrovská. Odhadujeme, že ročne treba len na dokončenie vodovodov 4 miliardy korún. A je tu aj ďalší problém - úhrady za obmedzovanie hospodárenia v pásmach ochrany vodných zdrojov."

# Projekt výstavby Tichého Potoka sa stretol s jednoznačným odporom obyvateľov obcí hornej Torysy, ktorí už viac ako 20 rokov žijú v neistote, rozvoj dedín je zablokovaný. Čo teda môžu očakávať v budúcnosti?

"Občanom tejto oblasti treba naozaj povedať konečné stanovisko, ktoré bude obsahovať vecnú i finančnú argumentáciu."

# Počas referenda v dedinách hornej Torysy odznel aj názor, že mestá sa dosť agresívne a bezohľadne správajú voči vidieku.

"Ťažko robiť sudcu. Štát a náš rezort zodpovedá za zásobovanie obyvateľov pitnou vodou. A musí to riešiť z hľadiska celospoločenského. Takže určité skupinové záujmy nemôžu byť rozhodujúce."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 485
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 178
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 072
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 040
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 886
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 846
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 195
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva 1 631
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu