ci na vozidlá neznámi. Aj ostatné úmyselne spôsobené výbuchy ničili zväčša majetok. Mnohé z explózií boli aktom zastrašovania či vyrovnávania si účtov. Len šťastnou zhodou okolností pri nich neprišli o život nevinní ľudia. Tieto fakty sú také závažné, že ich musela vziať na vedomie aj vládnuca garnitúra. Zdá sa však, že jej politici ich vnímajú viac v politických ako kriminálnych a bezpečnostných súvislostiach.
Keď v apríli roku 1995 premiér navrhol Ivana Lexu za nového riaditeľa SIS, svoj výber zdôvodnil argumentom: "Museli sme vziať do úvahy niekoľko faktov - útok na vozidlo poslanca za HZDS Matejku, ďalší poslanec mi povedal, že dostal v liste výbušninu, ďalšiemu sa vyhrážali zavraždením. Treba teda nájsť človeka schopného zobrať na seba zodpovednosť." Faktom je, že Slovenskej informačnej službe zákon ukladá, aby získavala, sústreďovala a vyhodnocovala informácie o činnosti ohrozujúcej ústavné zriadenie, ale aj o organizovanom terorizme. Skutočnosť, že páchatelia bombových útokov ostávajú až na výnimky neznámi, nasvedčuje, že investigatívne úspechy SIS na tomto poli sú menšie ako minimálne. Ivan Lexa síce vzal na seba zodpovednosť, ale v potieraní organizovaného terorizmu sa to zatiaľ neprejavilo.
Ústavným činiteľom, ktorý vo vláde zodpovedá za ochranu a bezpečnosť občanov, je minister vnútra. Keď v auguste 1996 premiér Mečiar odvolal z funkcie Ľudovíta Hudeka, zmienil sa o tom, že exminister urobil veľa v reforme štátnej správy, ale viac sa od neho čakalo pri skvalitnení práce polície. Hudeka, dlhoročného učiteľa na policajnej akadémii, však vo funkcii nahradil Gustáv Krajči - bývalý učiteľ základnej školy, potom vychovávateľ učňovského strediska, i jeho neskorší riaditeľ, ktorý pracoval aj ako prednosta okresného úradu i tajomník HZDS. Ladislav Polka sa stal štátnym tajomníkom, ktorý má v popise práce skvalitnenie práce polície, až pol roka po nástupe pána Krajčiho...
Pod dojmom toho, čo sa v posledných dňoch odohráva na bratislavských uliciach, predseda vlády predvčerom ministrovi vnútra uložil, aby vykonal účinnejšie kroky proti "násilnej kriminalite pripomínajúcej mafiánske vybavovanie si účtov". Nie príbehy posledného týždňa, ale dlhodobé policajné štatistiky dokazujú, že ani minister, ani vláda ako celok doteraz účinné kroky proti explozívnej kriminalite neurobili. Je navyšší čas, aby sa tak stalo.