Najrušnejšie dni sme zažili uprostred týždňa, keď dolár atakoval hranicu 1,6540 DEM (utorok) a 122.75 JPY (streda skoro ráno). Po dosiahnutí týchto úrovní americká mena značne oslabila (najmä vo vzťahu k európskym menám), najvýraznejší pád sme zaznamenali v piatok tesne pred otvorením amerických trhov, keď sa USD-DEM dostal na úroveň 1.6350, ale ku koncu pracovného týždňa sa opäť prešvihol cez 1.6400. Japonský jen si nezískal výraznejšie pozície aj napriek správam, že japonská centrálna banka (Bank of Japan) kontroluje výmenný kurz v prospech JPY na otvorenom trhu. Upokojenie dolárových nákupných tendencií na devízových trhoch možno pripísať aj sérii čísiel o vývoji americkej ekonomiky, na ktoré bude brať zreteľ najbližšie zasadnutie FOMC (Federal Open Market Comitee), čo je orgán, ktorý rozhoduje o ďalšej menovej politike americkej centrálnej banky. Najbližšie zasadnutie tohto výboru je plánované na utorok a stredu (4. a 6.) tento týždeň.
Podobne ako u výmenných kurzov hlavných svetových mien bol vývoj charakteristický u krosových kurzov. Nemecká marka získavala na svojej hodnote, najvýraznejšie oproti japonskému jenu, ale korekcia bola i pri európskych menách (ITL, škandinávske meny, ATS a pod.).
Čo sa týka peňažných trhov, kritický bol hlavne posledný januárový deň, keď ceny krátkodobých depozít mierne vzrástli. Ich zisk nebol až taký výrazný ako u ultimu decembra 1996, ale aj tak nárast predstavoval takmer 75 percent bodu oproti normálu. Tento jav nie je znepokojujúci, nakoľko sa periodicky opakuje na konci každej významnejšej účtovnej periódy (koniec mesiaca, koniec fiškálneho roka event. koniec kalendárneho roka).
Vývoj hodnoty slovenskej meny kopíroval svetové trhy. Hektický začiatok nového roka a následné upokojenie. Slovenský peňažný a devízový (a najmä peňažný trh) sa uchytil v určitom pásme, keď spodnú hranicu na úrovni 16.50 percenta kontroluje Národná banka Slovenska svojimi sterilizačnými repo tendrami a vršok je pokrytý pomerne silným záujmom zahraničných investorov využiť úrokový diferenciál. Takisto devízový index sa pohybuje v rozmedzí 1,0010 a 1,0050, pre ďalšie dni nepredpokladáme výraznejšie vychýlenie z tohto plánu
Autor: JÁN RAFAJ