ropnú rafinériu. Krajina nemá ďaleko od vyhlásenia výnimočného stavu, vláda už povolala armádne jednotky. Dôvod? Cudzou rukou prišli o svoje celoživotné úspory.
V roku 1992, po definitívnom zrútení boľševického systému, asi tretina Albáncov zverila našetrené peniaze do rúk pochybných novovznikajúcich bánk. Tie sľúbili astronomicky vysoké úroky. Albánci opojení politickými zmenami a vidinou "kapitalistického systému, v ktorom možno získať peniaze bez tvrdej práce", si uložili okolo 2 miliárd dolárov, čo je na takú chudobnú krajinu, akou je Albánsko, skoro nemožné. Mnohí z nich predali aj svoj vlastný majetok, aby sa mohli zapojiť do tzv. pyramídových hier. Do týchto bankových domov prúdili aj peniaze od albánskych robotníkov z Talianska a Grécka. Neoverené informácie hovoria o peniazoch z obchodov s drogami a prostitúciou. Najprv sa niektorí z nich stali ozajstnými výhercami, potom sa tok peňazí postupne zastavil.
Albánskej vláde prišli úroky, ktoré odovzdávali banky štátu, veľmi vhod. Z nich sa väčšinou financovali sociálne dávky. Prvé varovné správy začali prichádzať z Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorý začal upozorňovať na neprehľadné finančné transakcie. Neskôr MMF požadoval uzavretie týchto bankových domov a v Albánsku vrabce na strechách začali čvirikať o veľkom bankovom podvode, v ktorom nitky vedú k najvyšším vládnym postom. Albánska vláda, ktorú zostavila pravicová Demokratická strana, mala vtedy v západnej Európe veľkú podporu. Tú však začala strácať po parlamentných voľbách v minulom roku, kde si demokrati doslova zobrali víťazstvo rôznymi volebnými machináciami. Hovorí sa, že demokrati ( toto slovo je iba nálepkou a nie vizitkou tejto strany ) vraj z týchto peňazí dotovali svoju predvolebnú kampaň.
Albánska pravica, ktorá zdedila niektoré praktiky bývalej komunistickej strany, je v úzkych. Dobre vie, čo sa deje na Balkánskom polostrove a čoho je schopný dav húževnatých demonštrantov. Pre opozíciu, zloženú väčšinou z bývalých komunistov, sa naskytla opäť príležitosť presmerovať hnev nespokojných Albáncov. Málokto však pochybuje o tom, že finančný škandál prinúti vládu odstúpiť. Albánci sa cítia byť oklamaní a obviňujú vládu. Tá vyhlásila, že vklady ľuďom do 5. februára vráti, lenže nikto nevie, z čoho. Mnoho pozorovateľov sa už nechalo počuť, že tieto machinácie sú iba začiatkom vážnych sociálnych nepokojov. Vláda urobila veľkú chybu, keď tieto podvodnícke spoločnosti zakázala iba minulý týždeň. Vo svete ani doma sa už neteší dobrej povesti.