BELEHRAD (ČTK) - Srbskí opoziční predáci, povzbudení ochotou vlády urobiť ústupky vo výsledkoch kontroverzných volieb do zastupiteľských úradov, včera oznámili, že nechcú iba "čiastkové" ústupky, ale prenikavú demokratizáciu. Autoritárska socialistická vláda v Belehrade ustúpila po 55 dňoch masových pouličných protestov proti anulovaniu výsledkov všeobecných volieb a oznámila, že sa ich chystá rešpektovať. Toto rozhodnutie však musí byť teraz realizované v praxi. Vládni socialisti sú pritom stranou hlboko rozštiepenou a opoziční aktivisti varovne upozorňujú, že sa neuspokoja s ničím menším, než so širokou liberalizáciou autoritárskeho systému v JZR.
"Dostávame správy o čiastočnej realizácii volebného víťazstva. My to však neakceptujeme. Našim cieľom je dokončiť reformu tejto krajiny," vyhlásil Zoran Djindjič, jeden z dvoch hlavných predákov opozičnej koalície Zajedno. "Našou prvou základnou požiadavkou je odblokovanie štátom kontrolovaných médií pre opozičných predstaviteľov. Bez toho nebude mať táto krajina budúcnosť," dodal Djindjič na mnohotisícovom zhromaždení v centre Belehradu. "Druhou požiadavkou je otvorená demokratická debata o našej budúcnosti - všetci vzdelaní ľudia musia mať právo vyjadrovať sa k reformám, ktoré chceme, k tomu, čo sa bude diať s ekonomikou, poľnohospodárstvom, armádou, políciou," dodal. Djindjič súčasne vyhlásil, že Zajedno, ktorému asi ponúknu účasť v koaličnej vláde, odmietne "kompromisy, ktoré by predĺžili život tohto skorumpovaného režimu. V tomto ohľade nie sú možné kompromisy," zdôraznil Djindjič. Prisľúbil súčasne, že dnes, na kedy pripadá gréckokatolícky Nový rok, sa v centre Belehradu stretne pol milióna demonštrantov, dosiaľ najväčšie množstvo, ktoré Zajedno zmobilizovalo.
Miloševič je súčasne vystavený mohutnému medzinárodnému nátlaku. Zástupca amerického ministerstva zahraničia pre Európu John Kornblum včera vyhlásil, že Washington zvažuje jednostranné zmrazenie nových obchodných zmlúv. O niečo neskôr odovzdalo ministerstvo zahraničia USA v Bruseli oznámenie, že zmrazí svoje vzťahy s Belehradom, dokiaľ nebudú uznané výsledky volieb. Tiež kontaktná skupina pre Bosnu, ktorej členmi sú Rusko, USA, Nemecko, Francúzsko a Británia, včera vyzvala k mierovej demokratizácii Srbska a k tomu, aby Belehrad plne realizoval závery Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, t.j. predovšetkým uznal výsledky novembrových volieb a zabezpečil opozícii ničím neobmedzovaný prístup k médiám.