"Gemer si dnes už viem predstaviť ako taký malý pozemský raj, prijateľné kopce, husté lesy, dobrí ľudia, na modrom nebi biele obláčiky, na vŕškoch ovce, pastieri, turisti, dobrý syr, pohoda..." Takýmito slovami komentoval svoj pobyt v Zádieli, Krásnej Hôrke, Rožňave a Domici bývalý česko-slovenský prezident Václav Havel 10. apríla 1992 večer. Ako vzácny hosť mesta nechýbal na starej rožňavskej radnici, kde sa zúčastnil Salónu cestovného ruchu, ktorý priniesol chradnúcemu regiónu postihnutému útlmom baníckej výroby nový impulz.
Už rok je Gemer svetový
V rámci programu Ouverture s podporou Európskej komisie samospráva mesta veľmi intenzívne rozvinula širokú spoluprácu s odborníkmi z Grécka, Írska a Anglicka pri získavaní skúseností z oblasti cestovného ruchu, s dôrazom na agroturistiku a vidiecky turizmus. "V prvej etape sme si vyjasňovali stratégiu," povedal primátor Rožňavy Ing. István Mátyus, ktorý bez váhania nadviazal na snahy svojich predchodcov na radnici. "Len málokde na svete nájdete na malej ploche toľko zaujímavého, rozmanitého a krásneho ako na Gemeri. Aby sme pre turizmus vytvorili akúsi východiskovú bázu, vybudovali sme turistické informačné centrum s anglickou firmou ADAS, ktoré dnes sídli v budove starej mestskej radnice v centre."
Obrovským zadosťučinením i potvrdením toho, že vsadili na správnu kartu, bolo pre všetkých rožňavských zanietencov septembrové slávnostné vyhlásenie jaskýň Slovenského krasu a priľahlého maďarského Aggteleku za Svetové prírodné dedičstvo. Týmto mimoriadnym ocenením, ktoré krásy Gemera stavia vedľa egyptských pyramíd, sa chcel primátor pochváliť aj na spoločnom zasadnutí výborov pre životné prostredie Maďarského parlamentu a NR SR naplánovanom na 15. novembra v starej rožňavskej radnici. "Už boli vytlačené aj pozvánky, no náš parlament, na poslednú chvíľu, bez vysvetlenia zasadnutie presunul z Rožňavy do Dobšinskej ľadovej jaskyne," povzdychol si smutne primátor Mátyus. Prednosta Okresného úradu Ing. Ladislav Ocelník, ktorý sa len pred nedávnom vrátil spoločne s primátorom z veľtrhu cestovného ruchu v Lipsku, bol optimista: "Aj napriek tomu, že sa to rozbieha pomaly, že aj naši podnikatelia sa akosi ťažko rozhýbavajú, som presvedčený, že práve turistika, osobitne vidiecka turistika, je veľkou šancou pre náš okres i pre celý Gemer, najmä po útlme baníckej výroby. Podnikateľské aktivity v cestovnom ruchu spoľahlivo znížia nezamestnanosť, ktorá teraz predstavuje
19 %. Napokon aj vládne uznesenie č. 548 venované Rožňavskému okresu je orientované týmto smerom."
Štedrí Nemci aj Angličania
Najnovší projekt turistickej spišsko-gemerskej cesty sponzorovaný Európskou úniou v týchto dňoch štartuje z iniciatívy nemeckej firmy Dr. Gotz a Partner, GMBH za asistencie špecialistu OÚ v Rožňave Ing. M. Boldyša: "O projekt sa zaujíma aj nemecké veľvyslanectvo v Bratislave a z EÚ naň vyčlenili 500 tisíc mariek. Turistická trasa zasiahne päť okresov - Rožňavu, Revúcu, Spišskú Novú Ves, Gelnicu a Levoču. Jej prvoradým zmyslom bude na atraktívne miesta Spiša a Gemera pritiahnuť záujem podnikateľov o cestovný ruch a všetko čo s tým súvisí. V rámci projektu by sme chceli naučiť podnikateľov predávať samých seba a okolitú krajinu." Ibaže povestná nemecká precíznosť bude musieť najprv prekonať viacero nástrah nedôvery a opatrnosti miestnych podnikateľov, uprednostňujúcich okamžitý zisk pred vzdialenými aj keď dosiahnuteľnými turistickými snami. Málokto je dnes ochotný veriť tomu, že sa mu aj trpezlivosť môže raz vyplatiť. "Myslím si, že to nie je až také zlé," povedala s úsmevom príslušníčka Amerických mierových zborov Angelique Springerová z Atlanty v USA. Už druhý rok pomáha na rožňavskom OÚ mobilizovať gemerských podnikateľov, najmä malých a stredných, a vraj sa pomaly aj objavujú prvé lastovičky. "Tento región má, až na more, doslova všetko, čo musia mať turisticky atraktívne územia na celom svete. Čo chýba, to dodajú skôr či neskôr, tunajší ľudia."
Briti sú optimisti
Veľvyslanec Veľkej Británie Peter Harborn, potvrdzujúc záujem Angličanov o tento región, otvoril v Rožňave 8. novembra britský projekt rozvoja turizmu na Gemeri, zameraný na nenáročnú, no exotickú vidiecku turistiku a zvyšovanie úrovne zariadení cestovného ruchu v regióne. V rámci workshopu ktorým vyvrcholil program britského diplomata, jeho účastníci odhalili aj slabiny Gemera: nízku kvalitu a úroveň služieb, slabú odbornú pripravenosť personálu, zastaralú materiálnu bázu, mizernú infraštruktúru, nejestvujúcu koordinovanosť medzi firmami i veľmi slabú zainteresovanosť miestneho obyvateľstva na cestovnom ruchu. Expert z Britských ostrovov Dr. Kerry B. Godfrey z Oxford Brookes University, na margo trojdňového kurzu pre podnikateľov v oblasti turizmu, ktorý ako jeho vedúci ukončil v minulých dňoch, však vidí gemerské perspektívy vo veľmi jasnom svetle: "Chce to čas, aj u nás sa začínalo ťažko, ale to čo tu máte, prírodu, pamiatky, ľudí, to sú danosti, ktoré zvíťazia. Čoskoro k vám budú chodiť turisti z celého sveta." Rovnako Dr. Jackie Clarke, Kerryho kolegyňa, sa do Oxfordu vracala minulý týždeň spokojná: "Gemer je to správne miesto pre turistický biznis a čím skôr to tunajší ľudia pochopia, tým lepšie." Šéf rožňavského turistického centra Ing. J. Slovák, zastupujúci firmu ADAS, neskrýval spokojnosť: "Už nám tu radil kde-kto, Nemci, Gréci, ale verte mi, Briti sú najlepší a potvrdil to aj kurz, ktorý tu viedli. Som rád, že sme si dobre vybrali a že prídu opäť. Pre našich podnikateľov potom zorganizujeme pracovný pobyt v Anglicku."
Pre to, aby sa stal Gemer turistickým rajom, musia tunajší ľudia ešte veľa urobiť. Ale šanca prekročiť svoj vlastný tieň, vzopnúť sa k prosperite a vzostupu im bola daná od Boha. V podobe krajiny tak rozmanitej a krásnej, čistej a nedotknutej zhubnými vplyvmi civilizácie, aká u nás nemá páru. Napokon, inej šance tu už ani niet.