á mena si udržiavala svoju stabilnú pozíciu. Vzťah USD-DEM sa udržiaval v rozmedzí 1,5520 až 1,5560 s relatívne nízkymi obchodovanými objemami.
Horšie sa darilo japonskému jenu, ktorý v pondelok ráno klesol na svoje 45 mesačné minimum a za 1 USD sa platilo až 116,20 JPY.
Počas silvestrovského obchodovania sa na Ďalekom Východe a v Európe neudialo nič mimoriadne a jednotlivé meny si udržiavali svoje postavenie z 30. decembra. Relatívne väčšiu nervozitu zaznamenal trh pri slovenskej korune. Tá pod vplyvom malej likvidity trhu a blížiacim sa koncom roku stratila oproti pondelku takmer 0,4 percenta svojej hodnoty voči košu (60% DEM a 40 % USD). Naopak tesne pred koncom roku si značne pohoršil USD, keď po sérii výpredajov na trhu amerických obligácií stratil aj oproti DEM a zatvoril starý rok na úrovni 1,5380. Prvý obchodný deň v roku 1997 priniesol opäť pohyby. Po pokojnom začiatku v Ázii, kde hlavný trader - Tokyo - sa pripojí až 6. januára, európski hráči skorigovali stratu americkej meny takmer o
1 pfenig a kurz USD-DEM a dostal na úroveň 1,5430 - 1,5480.
Krátkodobé sadzby takmer u všetkých hlavných svetových mien vystúpili v priemere o 2 percentá, ale dlhšie splatnosti ostali nezmenené. Naopak výnos u slovenskej koruny pred koncom roku klesol na 0 percent. Tento fakt bol spôsobený niekoľkými faktormi, ale najvýraznejší vplyv na to mal odchod Národnej banky Slovenska z trhu, ktorá zastavila svoje repo obchody a prestala sťahovať prebytočnú likviditu. Iným faktom bolo, že mnohé (najmä menšie domáce banky) si upravovali svoje koncoročné bilancie s ohľadom na platné limity. Od nového roku sa výnos SKK dostal na pôvodnú úroveň, t.zn. 1 dňové 14,50 %, 1 týždeň 15%, 1 až 3 mesiace 15,60 % a 6 mesiacov 15,75%.
Autor: BERNHARD KLÄR