V poslednom čase sa kurz slovenskej koruny voči doláru a marke oslabil

Podnikateľom, najmä tým, ktorí dovážajú a vyvážajú za cudziu menu, sa vyplatí sledovať kurzový vývoj. Kurz koruny závisí od pomeru kurzu amerického dolára (USD) a nemeckej marky (DEM) v svetovom menovom systéme. Kurz koruny ovplyvňuje kurzová politika ...

Podnikateľom, najmä tým, ktorí dovážajú a vyvážajú za cudziu menu, sa vyplatí sledovať kurzový vývoj. Kurz koruny závisí od pomeru kurzu amerického dolára (USD) a nemeckej marky (DEM) v svetovom menovom systéme. Kurz koruny ovplyvňuje kurzová politika Národnej banky Slovenska (NBS) a malou mierou aj kurzová politika komerčnej banky, prostredníctvom ktorej obchodník platí za tovar alebo inkasuje za svoj vývoz. Možno očakávať, že ingerencia NBS do devízových kurzov sa bude zväčšovať. Nasvedčuje tomu aj vývoj za posledné týždne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kurz slovenskej koruny sa odvodzuje od tzv. koša svetových mien. Kôš bol 14. júla 1994 stanovený v pomere 40 % amerického dolára (USD) a 60 % nemeckej marky (DEM). Jeho zloženie vyplýva zo štruktúry obchodných vzťahov slovenských subjektov so zahraničím. Ostatné európske meny sú viac-menej kurzovo zviazané s DEM a americký dolár sa používa pri obchodovaní s väčšinou neeurópskych štátov a s Ruskou federáciou.

Kurz slovenskej koruny, presnejšie jeho stredná hodnota, jednoznačne závisí od pomeru kurzov DEM a USD v svetovom menovom systéme. Je charakterizovaný menovým indexom IDX, ktorý vyjadruje teoretický kurz slovenskej koruny vyjadrený v USD.

1 IDX = 0,012817 + 0,029663/(USD/DEM)

Táto lineárna rovnica je tzv. absolútna definícia menového koša a dá sa z nej vypočítať teoretický kurz Sk. Každý pracovný deň sa z informačnej kurzovej stránky agentúry Reuters o 11.30 stredoeurópskeho času načítajú kurzy voľne vymeniteľných mien voči doláru. Pomocou kurzu USD/DEM sa následne určia výmenné kurzy ostatných mien z definície kurzového lístka NBS. Avšak NBS robí do takto získaného kurzu korekciu v rámci fluktuačného pásma, takže skutočný kurz koruny pozostáva z teoretického kurzu a kurzovej odchýlky. Kurzová odchýlka sa pohybuje vo vnútri fluktuačného pásma. Fluktuačné pásmo zaviedla ešte ŠBČS v septembri 1992, jeho cieľom bolo zohľadniť vplyv domáceho devízového medzibankového trhu, vtedy bolo stanovené iba plus mínus pol percenta. Bolo to v súlade s politikou pevného kurzu Kčs voči menovému košu, ktorá bola súčasťou vtedajšej vládnej politiky. Zmena menového kurzu sa všeobecne považuje za jeden z efektívnych menových nástrojov používaných centrálnou bankou, ktorá tak reaguje na vývoj platobnej bilancie národnej ekonomiky. Preto aj NBS postupne rozširovala fluktuačné pásmo, od začiatku 1996 roka bola jeho šírka plus mínus 3%. V decembri oznámila NBS ďalšie rozšírenie fluktuačného pásma na plus - mínus 7 % s platnosťou od 1. januára 1997. Guvernér NBS Vladimír Masár zdôvodnil toto opatrenie snahou "aby bol zneistený vstup špekulatívneho krátkodobého zahraničného kapitálu na Slovensko".

SkryťVypnúť reklamu

Vývoj kurzu USD a DEM za uplynulý rok a ingerencia NBS

Keď sa hodnotí vývoj kurzov DEM a USD za uplynulý rok vyjadrený v Sk, vidieť, že na ne vplýval predovšetkým ich vzájomný pomer (USD/DEM), ktorý sa zvýšil od začiatku minulého roka z 1,43 až po 1,55 na konci roka. Ale na kurz oboch mien a sprostredkovane aj na mnohé ďalšie meny vplývala aj odchýlka od stredu fluktuačného pásma, ktorú uplatnila NBS. Záporná odchýlka znamená, že kurz DEM a USD vyjadrený v Sk klesá, teda tieto meny sú lacnejšie a zároveň možno povedať, že slovenská koruna sa spevňuje. Naopak pri kladnej odchýlke sú dolár a marka drahšie, čím sa postavenie Sk oslabuje. NBS stanovuje odchýlku podľa situácie na medzibankovom devízovom trhu podľa toho, či prevláda dopyt alebo ponuka devíz, prípadne podľa potrebných zásahov, ktorými NBS vstupuje do obchodovania (predaj devíz z rezerv NBS). Začiatkom minulého roka bola hodnota odchýlky až mínus 0,9 %, neskôr v apríli stúpla na mínus 0,5 %. Počas júna a júla bol kurz DEM a USD v strede fluktuačného pásma, t. j. odchýlka mala nulovú hodnotu. V októbri minulého roka sa odchýlka ďalej zvýšila na plus 0,5 %. Pred Vianocami oslabenie koruny pokračovalo, lebo odchýlka sa zvýšila nad hodnotu plus 0,8 % a na konci roka dosiahla 1,73 %. Tento rok, 3. januára dosiahla odchýlka 1,75 %. Všetky údaje sú vypočítané z kurzového lístka NBS.

SkryťVypnúť reklamu

Devízový kurz českej koruny, ktorý vyhlasuje NBS, je približne odvodený od pomeru kurzu USD koruny českej a kurzu USD koruny slovenskej. Jeho hodnota za posledný rok sa pohybovala od 1,10 Sk za 1 Kč po 1,169 Sk za 1 Kč 3. januára tohto roka. ČNB riadi kurz Kč podobným spôsobom ako NBS a v období posledných 7 mesiacov bol kurz Kč posunutý o 2 až 3 % dole, t. j. ČNB korunu českú nadhodnocovala.

Pre podnikateľov pri ich devízových transakciách je však rozhodujúci devízový kurz, za ktorý im ich banka predáva alebo od nich nakupuje devízy. Banky pôsobiace na Slovensku denne vyhlasujú svoje kurzy pre predaj a nákup devíz a valút. Je užitočné sledovať stredový kurz bánk, je to priemer medzi kurzmi devíza-nákup a devíza-predaj. Na príklade z 3. januára tohto roka zistíme, že vo väčšine slovenských bánk pre USD a DEM bol stredový kurz totožný s kurzom vyhláseným NBS, platilo to pre VÚB, Slovenskú sporiteľňu, Prvú komunálnu banku, Poľnobanku a niektoré menšie banky. Kurz, ktorý v tento deň uplatňovala Investičná a rozvojová banka, bol odchýlený smerom hore o plus 0,35 %, znamená to, že IRB predávala aj kupovala devízy USD a DEM o 0,35 % drahšie ako ostatné banky. Tatrabanka 3. januára predávala aj kupovala DEM až o 0,57 % drahšie ako spomenutá skupina bánk. Rozdiel medzi devízovým kurzom predaj a nákup pre USD a DEM doteraz bol pre všetky banky veľmi blízky jednému percentu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 167
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 668
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 633
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 402
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 775
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 3 517
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 912
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu