, "dodal J. Borovský. Podľa J. Borovského bol dôvodom prijatia tohto opatrenia fakt, že " firma sa ocitla v určitých finančných problémoch a potrebujeme, aby sa ľudia začali zamýšľať nad tým, čo by sa mohlo stať, keď viac nezapnú. Dalo by sa povedať, že je to jedným z prostriedkov zvyšovania motivácie zamestnancov." Problémy podniku nie sú spôsobené odbytovými, ale skôr finančnými ťažkosťami. Finančné potreby podniku kryjú tzv. krátke peniaze a je problém získať dlhodobé zdroje financovania. Zatiaľ generálny riaditeľ nevie, ako dlho táto situácia potrvá. Podľa J. Borovského však nie je pravdepodobné, že dôjde k masovejšiemu prepúšťaniu (masové v zmysle prepustenia niekoľkých stoviek zamestnancov). " Je možné, že dôjde k určitej racionalizácii a zoštíhľovaniu. To však zďaleka nenadobudne masové rozmery," uviedol J. Borovský. Podnik má dosť objednávok, avšak veľkou záťažou je druhotná platobná neschopnosť.
Chirana-Prema, a. s. Stará Turá, dosiahla v minulom roku zisk 19 mil. Sk, pričom obrat predstavoval 1,52 mld Sk. Tento hospodársky výsledok ovplyvnila podľa vedenia spoločnosti predovšetkým kúpa kontrolného balíka akcií v Slovenských lodeniciach, a.s. Komárno. Na export v minulom roku smerovalo 75 percent produkcie spoločnosti. Ako však nedávno J. Borovský potvrdil, ekonomický balíček vlády spôsobí zníženie zisku spoločnosti v tomto roku o 25 mil. Sk.
Chirana-Prema, a. s. Stará Turá, dosiahla v minulom roku zisk po zdanení 8 mil. Sk, čo predstavuje 7,8 Sk na akciu (v roku 1995 to bolo 5 mil. Sk), čo bolo výrazne menej ako predpokladal podnikateľský zámer, v ktorom bol plánovaný zisk 36 mil. Sk. Zatiaľ najlepším bol pre Chiranu rok 1994, kedy dosiahla zisk vo výške 62 mil. Sk, čiže 60 Sk na akciu. V porovnaní s rokom 1995 sa v roku 1996 bilančná hodnota spoločnosti zvýšila o 10,9 % na súčasných 2,62 mld Sk.
V máji roku 1995 získali kontrolný 39- percentný balík akcií v Chirane-Prema Slovenská kapitálová spoločnosť, s. r. o., Brema, s. r. o., a Slovenská kreditná banka, a. s. Bratislava. Už v auguste Chirana kúpila časť akcií Slovenských lodeníc. Na tento nákup použila Chirana finančné prostriedky získané predajom podielu v spoločnosti Premagas, s. r. o. Slovenskému plynárenskému priemyslu (hlavnou náplňou spoločnosti Premagas, s. r. o., je výroba plynomerov). Impulz na nákup podielu v lodeniciach je spájaný s príchodom nových akcionárov do Chirany. Ako hlavný dôvod tejto kúpy sa spomína potreba horizontálneho rozširovania firmy podľa japonského modelu. V máji tohto roku pripravovala Chirana dlhopisy v objem emisie 500 mil. Sk s fixným výnosom 13,5 percenta vyplácaným dvakrát ročne. Emisia je splatná v roku 2000. Manažérom emisie je Slávia Capital, o.c.p., a.s.
Chirana-Prema dnes patrí k najväčším producentom zdravotníckej techniky v Európe. Vlani vyviezla až 75 percent produkcie, najviac do Ruska, ČR, krajín EÚ a Poľska. V marci tohto roku navštívil spoločnosť ekonomicko-obchodný radca Veľvyslanectva Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike Guo Ziyi, aby prerokoval možnosti ďalších exportných aktivít Chirany-Prema na čínskom teritóriu. Podľa správy uverejnenej v apríli tohto roku pripravovala Chirana ďalšiu expanziu, spolu s lodenicami v Komárne zvažovala výrobu nemocničnej lode, ktorá by sa dala využívať v Rusku na veľkých sibírskych tokoch. Zároveň bol v Chirane-Prema zavedený nový spôsob predaja na lízing, ktorý Chirana poskytuje v SR, ČR, Maďarsku a Poľsku a jeho zavedenie pripravuje aj v Rumunsku a Ruskej federácii. Podľa správy uverejnenej v Hospodárskych novinách v júni tohto roku vyhrala Chirana- Prema tender Svetovej banky na dodávku otolaringologických pracovísk pre Rusko v hodnote 6,8 mil. USD. Celá dodávka 698 ORL súprav sa má dokončiť do konca septembra, montáž sa preto nemá zastaviť ani počas celozávodnej dovolenky.
Chirana-Prema v podnikateľskom zámere na tento rok predpokladá dosiahnuť tržby za vlastné výrobky a služby v objeme 1,568 mld Sk, čo je o 28,8% viac ako v roku 1996 s dosiahnutím zisku 60 mil. Sk.
Súčasné skrátenie pracovného týždňa na štyri dni je podľa zverejnenej správy spôsobené finančnými, nie odbytovými problémami. Financovanie podniku je v súčasnosti kryté krátkodobými peniazmi. S ohľadom na výšku sadzieb krátkodobých peňazí na medzibankovom trhu musí byť ich získavanie značne predražené.
Cena akcií Chirany-Prema na trhu nepretržite klesala od novembra minulého roku z úrovne 800 Sk na júnové dno, kedy cena krátkodobo prepadla až pod 300 Sk. V júli a auguste tohto roku sa cena pohybuje v pomerne širokom intervale 310 - 360 Sk. Ďalší vývoj ceny akcií Chirany bude zrejme závisieť hlavne od vyriešenia problémov spojených s financovaním výroby. Splnenie koncoročného plánu však nie je pravdepodobné, nakoľko podľa slov predstaviteľov spoločnosti spôsobí ekonomický balíček vlády zníženie tohtoročného zisku o 25 mil. Sk.
Autor: rb