ie. Mnohé štúdie pritom podľa neho ukazujú, že ohrozenie pacientov je v týchto prípadoch minimálne, napísala agentúra AP. HIV pozitívni pracovníci v zdravotníctve sa vraj stretávajú s diskrimináciou v poisťovniach a u zamestnávateľov na každom kroku. Podľa Asociácie homosexuálnych lekárov ide o právnický problém, ktorým by sa mali zaoberať predovšetkým politici zaujímajúci sa o práva menšín. "Nesprávajú sa k nám dobre," opisuje situáciu Naphtali Offen, ktorý sleduje prípady, keď sú lekári a zdravotníci pre svoju chorobu odsúvaní na podradné pozície. Infikovaná asistentka bola napríklad v jednej nemocnici v Utahu presunutá z operačnej sály na prácu v kancelárii, inde nebol HIV pozitívny medik pripustený ani k základným úlohám, ako je odber krvi.
Americké zdravotníctvo sa v týchto prípadoch riadi smernicami z roku 1991, zavedenými po tom, čo jeden floridský zubný lekár nakazil svojich pacientov AIDS. Z lekára na pacienta potom bol podľa dostupných zdrojov prenesený vírus len raz, a to vo Florencii v roku 1996. Podľa amerických smerníc by infikovaný zdravotník nemal vykonávať lekárske zákroky, pri ktorých by bol pacient vystavený nebezpečenstvu. Definovať presne, ktoré procedúry sú to, je však nemožné, priznávajú zdravotnícke organizácie aj sami autori smerníc, a tak sa prístup jednotlivých zdravotníckych zariadení značne líši.
Všetci sa zhodujú na tom, že pravdepodobnosť prenosu vírusu z lekára na pacienta je nízka. Štatistiky však ukazujú, že nakazenie býva oveľa častejšie v opačnom smere, teda od pacientov na lekára.
Keď sa doktor Scoles dozvedel o svojej chorobe, dostal od vedenia nemocnice na výber: buď sa prizná svojim pacientom, že je HIV pozitívny, alebo zamestnávateľ prikročí k vlastným opatreniam. Scoles "ponuku" odmietol - a bol prepustený. "Po mojich skúsenostiach si lekári, ktorí sú HIV pozitívni, dávajú veľký pozor na jazyk. Je to tiež to jediné, čo im môžem odporučiť," hovorí Scoles. Pred dvoma rokmi podal na nemocnicu žalobu za to, že o jeho chorobe upovedomila pacientov. Právny zástupca pacientov a niektoré nemocnice trvajú na tom, že ak je lekár HIV pozitívny, majú pacienti právo o tom vedieť bez ohľadu na to, či sa pri liečbe môžu nakaziť, alebo nie. S touto argumentáciou pred časom získala od nemocnice odškodnenie žena, ktorej gynekológ zomrel na AIDS. Vážne chorý lekár síce používal pri vyšetrení gumové rukavice, ale na rukách mal viditeľné hnisavé ranky. Pacientkám tvrdil, že sa veľmi spálil na slnku.
Autor: ČTK/AP