BRATISLAVA (SITA, REUTER) - Minulý týždeň v pondelok dolár poklesol voči väčšine mien, avšak voči jenu vzrástol. Hlavné priemyselné krajiny totiž zdôraznili svoje námietky voči oslabovaniu jenu a prisľúbili urobiť všetko v záujme zabrzdenia nadmerných kurzových pohybov s cieľom zabrániť veľkým obchodným nerovnováham. Dolár oslabil aj počas neskorého obchodovania v New Yorku, pretože predstavitelia automobilového priemyslu USA sa sťažovali, že japonskí automobiloví exportéri využívajú slabosť jenu na zvýšenie svojho exportu do USA.
V utorok vzrástol dolár voči väčšine európskych mien, pretože nemecké úrokové sadzby ostali nezmenené. Voči britskej libre však poklesol vďaka správam o silnom ekonomickom raste v Británii. Dolár vzrástol aj voči japonskému jenu, keďže americkí oficiálni predstavitelia naznačili, že nebudú vyvíjať tlak na Japonsko, aby stimulovalo svoju malátnu ekonomiku a obmedzilo bujnejúci obchodný prebytok. Nemecká centrálna banka ponechala reposadzbu na nezmenených 3,0 % pre nasledujúce dva týždne. Dolár dosiahol voči marke dvojtýždňové maximum 1,80 DEM, avšak z tohto vrcholu poklesol po vyhlásení prezidenta Bundesbanky Hansa Tietmeyera, že neočakáva oslabenie marky a európskych mien zo súčasných úrovní.
V utorok sa dolár uzatvoril na európskom trhu na 1,7940 DEM, čo predstavuje pokles z pondelkových 1,7095 DEM. Dolár vzrástol tiež voči jenu - z 121,77 JPY na 122,15 JPY. Britská libra vzrástla po správach o raste britskej ekonomiky o 3,5 % v druhom štvrťroku. Obchodný prebytok však poklesol menej ako sa očakávalo, keď dosiahol úroveň 1,43 mld. USD. Tieto správy vyvolali špekulácie, že Británia zvýši v blížiacich sa mesiacoch úrokové sadzby v snahe zabrániť prehriatiu ekonomiky a rastu inflácie. Dolár spočiatku voči jenu poklesol, keďže predstavitelia amerického ministerstva financií na zasadnutí MMF a Svetovej banky v Hongkongu vyhlásili, že Biely dom je znepokojený rastúcim obchodným prebytkom Japonska. Neskôr však oživil po slovách amerických ekonómov, že je iba vecou Japonska, akú cestu si vyberie pri podpore svojej ekonomiky. Vyhlásenia ekonómov utlmili obavy, že USA sa budú snažiť oslabiť dolár s cieľom podpory exportu do Japonska. USA budú síce pozorne sledovať vývoj obchodnej bilancie Japonska, a však neplánujú vyvíjať tlaky na redukciu japonského obchodného prebytku.
V stredu dolár voči marke a jenu prudko poklesol po vyhlásení japonských a nemeckých finančných predstaviteľov, že urobia všetko pre to, aby zabránili prílišnému rastu dolára voči iným menám. Svoje zohrali aj vyhlásenia prezidenta Bundesbanky, že zabráni nadmernému poklesu marke voči iným menám. "Bundesbanka nepovolí rast dolára nad 1,80 DEM do konca roka," povedal jeden z predstaviteľov Bundesbanky. Neskôr sa však dolár spamätal a mnohí zapochybovali, že Japonsko a a Nemecko podniknú avizované kroky na zabránenie prílišného rastu dolára.
Vo štvrtok dolár poklesol voči marke po správe, ktorá naznačila rast inflácie v Nemecku (rast cien dovážaných tovarov v auguste medziročne o 5,4 %). Bundesbanka začala uvažovať o zvýšení sadzieb. Voči jenu dolár vzrástol, pretože obchodníci predávali jen za marky. Trhové úrokové sadzby v Japonsku poklesli na nové minimum, takže japonskí obchodníci začali vo veľkom presúvať prostriedky z japonských aktív do nemeckých. Vzhľadom na očakávaný ďalší pokles japonských sadzieb sa momentálne neoplatí kupovať japonskú menu a aktíva.