Od roku 1990 do konca júna tohto roka dosiahla celková hodnota zahraničného kapitálu v SR 36,1 mld Sk. Najväčším investorom na Slovensku je Nemecko so štvrtinovým podielom, nasleduje Rakúsko, Veľká Británia, Holandsko a Česká republika. Za prvý polrok tohto roka predstavoval príliv kapitálu iba 1,6 mld Sk. Podľa odvetví za prvý polrok smeroval zahraničný kapitál najviac do priemyslu (43%), nasledoval obchod, peňažníctvo, stavebníctvo a spoje. Vývoz slovenského kapitálu do zahraničia od roku 1990 dosiahol objem 6,2 mld Sk, dve tretiny z neho sa investovali v ČR. Za prvý polrok tohto roka slovenské subjekty investovali v zahraničí 3,2 mld Sk, z toho štyri pätiny v ČR. Vývoz kapitálu za prvý polrok bol dvakrát vyšší ako dovoz.
Vývoz dreva rastie
Drevo sa na Slovensku pestuje na rozlohe dva milióny hektárov, čo je 40 percent územia SR. Ročne sa vyťaží približne päť miliónov kubických metrov dreva, čo zaraďuje SR pri prepočte ťažby na jedného obyvateľa na 5. miesto v Európe. Objem exportu dreva má od roku 1992 stúpajúcu tendenciu. Kým v roku 1992 predstavoval 31 % z objemu vyrobenej produkcie, v roku 1996 to už bolo 51 %, čo finančne predstavuje nárast z 1,6 miliardy Sk na 3,2 miliardy Sk. Nábytkársky priemysel počas obdobia transformácie vykazuje pozitívny vývoj obchodnej bilancie, lebo vývoz vysoko prevyšuje dovoz.
Tatrabanka v Poprade
Tatrabanka, a.s. Bratislava, získala už tretí raz ocenenie "najlepšia banka na Slovensku" od prestížneho finančného časopisu Euromoney. Tatrabanka minulý týždeň otvorila na Slovensku svoju 27. pobočku v Poprade. Banka poskytla za 15 mld Sk úverov pri základnom imaní 502 mil. Sk. Minulý rok si banka opatrila dodatočné kapitálové zdroje úpisom podriadeného dlhu v objeme 25 mil. DEM, jej celková kapitálová vybavenosť dosiahla 2,2 mld Sk.
Navýšenie kapitálu
Spoločnosť Metalsint, a.s. Dolný Kubín, vyrába najmä ložiská a iné súčiastky technológiou práškovej metalurgie. Spoločnosť vykázala za minulý rok zisk 5,8 mil. Sk, zisková bola aj počas tohto roka. Jej základné imanie je 29 mil. Sk, zobrala si úvery dovedna vo výške takmer 20 mil. Sk. Spoločnosť sa rozhodla navýšiť základné imanie úpisom akcií o 32,8 mil. Sk. Úpis akcií bude prebiehať v októbri v dvoch kolách, je možný aj hmotný vklad - prevedenie nehnuteľnosti. Úpisom kapitálu chce spoločnosť získať výrobné priestory pre rozšírenie výroby.
Autobusy s českým motorom
Ako spoločný podnik Vzduchotechniky, a.s. Nové Mesto nad Váhom, a nemenovaného českého partnera vznikla spoločnosť Slovbus, a.s. Nové Mesto nad Váhom. Slovbus chce vyrábať autobusy pre dopravcov na Slovensku. Autobus, ktorý sa prezentuje na autosalóne v Nitre, má motor Liaz vyhovujúci emisnej norme Euro 2, prevodovku značky Praga, prednú nápravu Liaz a zadnú nápravu z PPS Detva. Podiel slovenských komponentov sa má postupne zvyšovať. Riaditeľ spoločnosti Slovbus Mikuláš Tancár povedal, že autobusový park na Slovensku má 6000 vozidiel, z nich 80 % prekročilo plánovanú životnosť.
Autor: jv