V siedmom kole našej futbalovej Superligy bolo päť nerozhodných výsledkov. Taktiež päť klubov stihlo za toto krátke obdobie vymeniť svojich trénerov. Väčšinou sa tréneri posunuli o klub ďalej. Zatiaľ ani jeden z nich neovplyvnil výkonnosť svojho nového mužstva k výraznej kvalitatívnej zmene, lebo nemal na to dostatočný časový priestor, a zázrak, aký bol pri jarnej výmene Petra Benedika za Jána Kociana, keď Banská Bystrica urobila s novým trénerom dlhú sériu víťazstiev, sa tiež nekonal. Treba však povedať, že Banská Bystrica bola v tom čase konsolidovaným mužstvom. Vzhľadom na to, že zhodou okolností z titulu funkcie v TMK SFZ dávam súhlas k výmene trénerov na základe noriem z Rozpisu slovenských republikových súťaží, môžem konštatovať, že všetci odstupujúci tréneri boli do haliera vyplatení podľa pôvodnej zmluvy. A nielen tento rok, ale za celé obdobie samostatného slovenského futbalu. To znamená, že nemali finančnú, ale len spoločenskú a psychickú ujmu. Trénerské výmeny prebiehajú v určitej prijateľnej frekvencii na celom svete. Odlišujú sa asi len na základe spoločenskej úrovne a mentality obyvateľstva danej krajiny. Aj u nás sú asi špecificky slovenské. Napríklad, že kluby nájdu také chyby odstupujúcemu trénerovi, že ďalší zamestnávateľ by mal rozmýšľať, či ho môžu postaviť k lopate na štadióne, hoci keď ho angažovali, tak bol na úrovni najvyšších predstaviteľov klubu. Spasiteľ. Alebo klub angažuje relatívne lacného trénera už s tým, že ho za krátku dobu vyhodí. Aj za cenu toho, že musí vyplatiť relatívne vysoké odstupné v zmysle uzatvorenej zmluvy. Na druhej strane je treba povedať, že keď sa niektorému trénerovi "podarí", aby ho dva-tri razy po sebe vyhodili, zbohatne. Nikdy by nezarobil toľko ako na odstupnom, keď môže okamžite pracovať v inom klube. Vlastne má v určitom období dva, resp. tri platy. Dovolím si tvrdiť, že keby neboli tieto opatrenia SFZ, tak by bola oveľa vyššia frekvencia pri trénerských výmenách. Vyhodení tréneri majú strach poukázať aj na iné chyby ako na svoje. Je to pochopiteľné, lebo by mali problémy pri vyplatení odstupného a prípadný nový zamestnávateľ si rozmyslí, či zamestná trénera, ktorý sa vie brániť a nechce si na požiadanie "sypať popol na vlastnú hlavu". Keby sme urobili európsku štatistiku, ktorá krajina vyhodila koľko trénerov, prepočítané na počet odohraných ligových zápasov, predpokladám, že by sme boli v popredí.
Od začiatku samostatného slovenského futbalu predstavuje počet vynútených trénerských výmien vysoké číslo a obrovskú sumu finančných prostriedkov, ktorá bola vyplatená na odstupnom. Mnoho klubov narieka na ťažkú finančnú situáciu, ale tieto peniaze vyhodené do vzduchu nikomu nechýbajú, lebo na akúkoľvek sebazáchranu sa peniaze neľutujú. Počítajú sa len tie, ktoré treba dať na iné perspektívne účely, kde je síce dokázateľne zaručená vysoká návratnosť, ale nie hneď, napr. do mládeže. Treba si položiť otázku, že kto je vlastne ten naslovovzatý odborník z daného klubu, ktorý si vyberá nového trénera? Aké má futbalové vzdelanie, skúsenosti? Na základe akých kritérií vyberá? Kto je ten, čo vie zhodnotiť výsledky práce trénera tak, aby prišlo k okamžitej výmene, počas súťaže?
Čo sa za výmenou niekedy schováva? Nie je to len odpútavajúci manéver od skutočného diania v klube i za cenu vysokého vyplatenia odstupného? Dnes to má, v inej sfére, krásny názov - spravodajské hry. Ako ďaleko sú výmeny trénerov k tomu názvu? Čo z toho má samotný futbal? Trénerskému kolotoču sa najviac tešia tí, čo musia vo futbale najviac pracovať. Hráči. Príchodom nového trénera sa na všetko zabudne. Nový tréner pozbiera z blízkeho i ďalekého okolia odložených hráčov. V klube sú medové týždne. Hráči sa na tréningoch zabávajú, lebo nový tréner sa musí predviesť. Hlavne tým, že prinesie svoje nové tréningové prvky. Nikto sa z toho pre krátkosť času nestačí nič naučiť. Výsledky idú v starých koľajách, ale v očakávaní zázraku. Keď sa tieto prostriedky vyčerpajú, tak sa znova vymení tréner... A ešte raz sa opýtam, čo z toho má futbal? Hlavne z perspektívneho pohľadu. Tak, aby slovenský futbal bol dlhodobo na vzostupe. Je toto tá správna cesta?
Autor: Milan Lešický (Autor je trénerom mužstva SR do 21 rokov)