Za farbu pokožky sa v Moskve musí tvrdo platiť

Hon na tmavšie tváre, ktorý vyvrcholil v Moskve začiatkom septembra, keď oslavovala 850. výročie založenia, pokračuje. Moskovská polícia vďaka protiústavnému zákonu o povinnej registrácii zarába na úplatkoch miliardy rubľov. Ruský občan nemôže svoje ...

Hon na tmavšie tváre, ktorý vyvrcholil v Moskve začiatkom septembra, keď oslavovala 850. výročie založenia, pokračuje. Moskovská polícia vďaka protiústavnému zákonu o povinnej registrácii zarába na úplatkoch miliardy rubľov. Ruský občan nemôže svoje hlavné mesto navštíviť bez toho, aby o to nepožiadal policajné orgány a neohlásil sa na pasovom oddelení. Že sa táto povinnosť týka aj cudzincov, je samozrejmé. Zahraničný návštevník ruského hlavného mesta musí do troch dní po príchode navštíviť OVIR - pasovú políciu - a predložiť svoje dokumenty. Zvláštny pasový režim presadil moskovský starosta Jurij Lužkov už pred štyrmi rokmi a po celý čas tvrdo vzdoruje protestom ruských občanov, ktorí sa mylne domnievajú, že staré komunistické poriadky sú už definitívne minulosťou. Lužkov hovorí o boji s kriminálnymi živlami, o vláde tvrdej ruky. V skutočnosti diskriminačný výnos moskovskej radnice číslo 637 pomáha predovšetkým policajtom vylepšiť si svoju materiálnu situáciu. K Leile Arsanovej, ingušskej právničke, ktorá pracuje už druhý rok v Moskve, chodí strážca poriadku pravidelne každý druhý pondelok v mesiaci. Dostane pol milióna rubľov a je spokojný. Samozrejme, že žiadne potvrdenie Leila nepožaduje. Nemá totiž "prepisku" - povolenie na legálny pobyt v Moskve. "Aby som sa stala plnohodnotnou obyvateľkou svojho hlavného mesta, musela by som si vziať za muža právoplatného Moskovčana či s pomocou obrovského množstva úplatkov desiatkam radničných úradníkov získať povolenie na trvalý pobyt v metropole," hovorí Leila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Obmedzenie ústavného práva slobodného pohybu sa týka všetkých, v prípade zákonných občanov Ruskej federácie je však mimoriadne absurdné. Moskovský starosta mimoriadnou pozornosťou obdaroval tzv. osoby kaukazskej národnosti - autorom tohto rasistického termínu je rovnako Lužkov. V metre a na moskovských trhoviskách sa policajti sústreďujú predovšetkým na tmavých mužov. Celkom nezákonne im odoberú pas, ktorý si potom musia vykúpiť za príslušnú sumu. Ani Bielorusi a Ukrajinci, ktorí do Moskvy prichádzajú predávať zeleninu, však nie sú ponechaní napospas. Len za "narušenie pasového režimu" platia vďaka slovanskému pôvodu od 50 do 100 tisíc rubľov, kým obyvatelia Kaukazu od 200 do 500 tisíc. Pretože v Moskve je neustále podľa údajov Správy vnútorných vecí okolo 5 miliónov návštevníkov či už z ruskej provincie, republík Spoločenstva nezávislých štátov či tzv. vzdialeného zahraničia, policajti sa príliš nemusia snažiť, aby si zarobili denne navyše približne toľko, koľko je ich mesačný plat.

SkryťVypnúť reklamu

Reportéri z prestížneho denníka Moskovske novosti spočítali, že strážcovia poriadku vďaka úplatkom od návštevníkov Moskvy obohatili svoje peňaženky za tichého súhlasu radnice od chvíle, keď sa uzákonila registrácia, o 2 miliardy rubľov. Kritika diskriminačného výnosu predsa len bola nedávno vypočutá. Ale ak niekto očakával, že obmedzenia budú zrušené, nový zákon ho vyviedol z omylu. V skutočnosti sa nič nemení, povinná registrácia pre Rusov trvá. Len občania republík bývalého ZSSR môžu teraz pokojne spať, ak budú ochotní za návštevu Moskvy oficiálne platiť. Po 15 dňoch pobytu sa rozlúčia s 250 tisíc rubľami a potom každý deň zaplatia okolo 8 tisíc rubľov. Jednoducho len za to, že sú v Moskve, či sa už chcú pozrieť na Kremeľ, alebo navštíviť tetu. Ak by však nechceli dať prednosť úplatkom. Moskva svojimi diskriminačnými predpismi narušuje federálnu ústavu a stimuluje rozvoj už tak obludnej korupcie. Nedávno si vzor zo starostu Lužkova vzali ďalší miestni vládcovia. O povinnej registrácii uvažuje Krasnodar, Jekaterinburg a Vladivostok.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: PRE SME - agentúra EPICENTRUM

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 762
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 599
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 738
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 627
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 600
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 348
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 123
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 247
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu