Nitra sa opäť na pár dní stáva centrom európskeho divadelného umenia. Divadlá tohto mesta otvárajú svoje sály, aby privítali účastníkov 6. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra `97. "Najkvalitnejší program v histórii festivalu", to nie je iba názor organizátorov, ale i širokej odbornej verejnosti na ponuku tohto ročníka festivalu. A naozaj, v Nitre sa bude na čo pozerať.
Už v prvý deň konania festivalu, v piatok 26. septembra ponúka strhujúce predstavenie popredného britského pohybového divadla Volcano s predstavením MESTOKTORÉSAZBLÁZNILO. (Nie, náš textový editor sa nezbláznil. Bulletin uvádza presne takýto istý prepis názvu, iba v angličtine.) Predstavenie je tvrdou satirou na myslenie "pôvodných a najpravejších angličanov" - Walesanov. V mnohom má však čo povedať (bohužiaľ) aj nášmu divákovi. Naivita, ale hlavne snobizmus a pocit, že "my sme pupok sveta", to je to, na čo Volcano s nadšením útočí a čo bez zábran ničí. Ako hovoria, ich cieľom je konfrontovať samoľúbe, zvrhnúť ortodoxné a zničiť konzervatívne.
Dnes sa na Divadelnej Nitre predstaví aj naša prvá scéna - Slovenské národné divadlo. To sa tento rok podujalo na experiment: spojilo zdanlivo nespojiteľné - kamenné a alternatívne divadlo. Viliam Klimáček, umelecký šéf divadla GUnaGU najprv upravil Jesenského prínos do povinnej školskej literatúry - Demokratov (možno skôr povinné čítanie pre našich politikov?) a so súborom SND vytvoril sviežu, originálnu, nostalgickú i nebezpečne súčasnú grotesknú montáž "klipov pre divadlo". Ožívajú časy Františka Krištofa Veselého i Hitlera, ožívajú tridsiate roky. Ako hovorí Viliam Klimáček, po roku 1989 prišli situácie z knihy s naliehavosťou, akú nikdy predtým nepredpokladal. Predstavenie sa stretlo s veľkým ohlasom už po premiére. Pod Klimáčkovým režisérskym vedením sa predstavujú najlepší herci divadla: Ján Gallovič, Emil Horváth, Eva Mária Chalupová, Stano Dančiak a iní, šancu dostali aj poslucháči bratislavskej VŠMU Henrieta Jančišinová a Csongor Kassai (nominovaný na DOSKU ako objav tejto sezóny). Určite nezabudnuteľný je aj výkon Klimáčkovej kolegyne z GUnaGU Oľgy Belešovej. A azda milovníkom divadla nemusím pripomínať, že autor predlohy, Janko Jesenský, čerpal pri svojej tvorbe aj z prostredia Nitry...!
Večer sa pozvaní hostia stanú svedkami odovzdávania výročných cien za najlepšie herecké či iné divadelnícke výkony na Slovensku v sezóne 1996/97. Ceny udeľuje časopis Divadlo v medzičase a Asociácia Divadelná Nitra na základe ankety divadelných kritikov.
To už ale začína kolotoč divadelných predstavení, ukážok umenia európskych národov.
Poľský Teatr rozmanitosci a jeho Tropické opojenie: predstavenie vychádzajúce z motívov dvoch Witkiewizcových diel - Mister Price a Nové oslobodenie je budované na kontrastoch: pripomína filmové scenáre plné zločinov, sexu a násilia, no súčasne ich podrobuje dávkam čierneho humoru a cynizmu. Konfrontuje európsku kultúru s prvotnými ázijskými kultami, scény násilia v horúčkovitej extáze kladie vedľa obrazov nudy a prázdnoty, Puccini a Donizzeti znejú popri búšiacich bubnoch Ázie a tvrdom rocku, a to všetko ako obraz západnej civilizácie smerujúcej k autodeštrukcii. Inscenácia sa stala udalosťou uplynulej varšavskej divadelnej sezóny.
Inscenácia hry Martina Čičváka Dom, kde sa to robí dobre v podaní Východoslovenského štátneho divadla Košice je jednou z voľného cyklu štyroch inscenácií projektu Kde leží naša bieda, ktorého tvorcom je pedagóg réžie na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne doc. Peter Scherhaufer. Dom, kde sa to robí dobre je prvotinou autora Martina Čičváka (1975 - študent ateliéru réžie prof. Hajdu), ktorá mala svoju svetovú premiéru v anglickom Chichestri. Na Medzinárodnom festivale divadelných škôl v Brne Setkání `97 ocenila porota Čičvákov režisérsky výkon za inscenáciu Brechtovej hry Baal. Svet dílerov drog a prostitútok, drsná hra na život a na smrť sa ako problém predovšetkým mladej generácie premieta vo výpovedi tej istej generácie na javisku, v "uniformnej poetike" klipov, reklám, diskoték, svetelných efektov, filmu a televízie, ktoré vzájomnou montážou tvoria nové významy.
Hry bezkonkurenčného českého režíséra Jana Antonína Pitínského uvedú na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra hneď dve divadlá. Nitrianske DAB uvedie hru Laca Keratu Večera nad mestom a brnenské Ha Divadlo príde na festival s inscenáciou románu Josepha Rotha Jób. Biblická postava, symbol utrpenia, "smoly", ale i pokory. Možno východiska? Predstavenie Jób vzniklo na motívy rovnomenného románu Josepha Rotha ako scénické oratórium pre činohercov. Dostalo cenu Alfréda Radoka za najlepšiu inscenáciu roka 1996. Na modele životnej cesty haličského Žida reflektuje jóbovskú tému utrpenia v živote človeka. Otázku o existencii jeho zmyslu. Autorom hudby je Martin Dohnal, ktorý dielo aj naštudoval ako dirigent. Tento rok sa predstaví na festivale aj maďarský Budapesti Kamaraszínház - uvedie Čechovovu Čajku. Divadlo sa podieľalo aj na dánsko-maďarskom projekte "Kultúrny týždeň o Kierkegaardovi" a v rámci neho premiérovalo hru Andrása Nagya o dánskom filozofovi Sorenovi Kierkegaardovi "Denník zvodcu".
Z ďalších predstavení spomeňme tanečné barcelonské divadlo dvoch žien Companía Pendiente, Astorka - Korzo 90 a Ostrovského Les, nesmieme zabudnúť na francúzsku Compagnie Jerôme Thomas a takmer cirkusové Hic Hoc a ďalšie predstavenia... Jednoducho čo inscenácia - to pojem v európskom divadelnom kontexte.
Medzinárodný festival Divadelná Nitra `97 je tento rok koncipovaný nielen ako prehliadka vrcholných európskych divadelných inscenácií minulej sezóny, ale ponúka aj možnosť konfrontácie, porovnania, získavania nových skúseností i kontaktov. Každý deň konania festivalu sa konajú rôzne workshopy, tento rok organizačný tím pripravil prezentácie kultúry, umenia a ďalších informácií o krajinách pôvodu zúčastnených divadiel - Burzu divadelných informácií. Divadelný jarmok, prezentácie filmov (okrem iných aj Hanákova Retrospektíva - uvedenie jeho krátkych filmov za účasti autora!), výstava divadelného plagátu, recitál laureátov Poděbradských dní poézie a ďalšie podujatia - to všetko zaručí, že od piatku 26. septembra do stredy 1. októbra sa bude v Nitre konať naozajstný sviatok európskeho divadla.
Program, ktorý pre divákov organizátori festivalu Divadelná Nitra `97 tento rok pripravili, by sa nedal zrealizovať bez finančnej podpory, ktorá, ako sa zdá, už je aj záležitosťou istej dávky odvahy. Festival Divadelná Nitra `97 ďakuje firmám Ceram Čab, V-Bit Nitra, Slovenské elektrárne - Atómové elektrárne Mochovce, AEA technology, Pivovar Karšay, Tauris Nitria, TTC, Ľudová banka, Víno Nitra, Rotary Club Nitra, Lufthansa a občanom v zbierke 1000x1000. Pomohli nám veľmi aj rôzne zahraničné fondy, nadácie a inštitúcie, Sorosovo centrum súčasného umenia, Pro Helvetia, ministerstvo zahraničných vecí Francúzska a Francúzsky inštitút, British Council, ministerstvo kultúry a vzdelávania Maďarskej republiky, ministerstvo kultúry Českej republiky, veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva na Slovensku, Poľský inštitút. Nezabúdame ani na mestský fond kultúry Pro Nitria a Národné divadelné centrum. Vďaka spoločnosti Gratex International si môžete najnovšie informácie o festivale prečítať na sieti Internet na adrese: www.gratex.sk/divadelna_nitra. Z médií s nami spolupracujú Rádio TWIST, N-rádio, Televízia Markíza, denník SME, KANKÁN, Divadlo v medzičase, Mosty, Új Szó, Pardon a Nitriansky Hlásnik.
FOTO: Divadelnú Nitru otvorí Činohra SND s Demokratmi Viliama Klimáčka. Hra je aj horúcim kandidátom na niekoľko ocenení v mnohých kategóriách ankety o najzaujímavejšie divadelné počiny minulej sezóny - Dosky.
Autor: JURAJ VYDARENÝ (Tlačový tajomník festivalu), FOTO - JANA