red.) úplne relativizuje a znehodnocuje aj rodinu.“
„Bránia sa pozrieť pravde do očí a odmietajú riešiť problém, ktorý je v tejto spoločnosti dlhé desiatky rokov. Vláda iba ukázala, že nie je moderná,“ tvrdí predkladateľ návrhu poslanec Milan Ištván (SDĽ).
Záporné stanovisko vlády minister nepovažuje za politické víťazstvo KDH: „Na Slovensku nikdy nebude existovať vláda, ktorá by takýto zákon prijala. A pokiaľ by existovala, povedie Slovensko k úpadku.“
Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen tlmočil pri svojej návšteve Slovenska, že Dánsko má s registrovaným partnerstvom dobré skúsenosti. „Slovensko je v niektorých ohľadoch, pokiaľ ide o kvalitu právneho poriadku, lepšie ako Dánsko,“ odpovedal Čarnogurský.
Schválenie zákona neodporučila ani legislatívna rada vlády. Podpredseda vlády pre legislatívu Ľubomír Fogaš však tvrdí, že sa netreba vyhýbať modernizácii spoločnosti: „Treba viesť o týchto otázkach takú diskusiu, ktorá by priniesla všeobecnú dohodu.“ Minister školstva Milan Ftáčnik si myslí, že návrh nebol kvalitne právne spracovaný: „Skôr či neskôr to Slovensko bude musieť zvládnuť.“
Ištván považuje vládu za konzervatívnu. Parlament, ktorý bude zákon prerokúvať na najbližšej schôdzi je podľa neho takisto konzervatívny. Otázku registrovaného partnerstva považuje Ištván za čisto politickú záležitosť: „Buď to chceme riešiť, alebo nechceme.“
Postojom vlády je sklamaná aj iniciatíva Inakosť, ktorá podporuje partnerov rovnakého pohlavia. Hovorkyňa iniciatívy Anna Daučíková: „Domnievali sme sa, že keď v Čechách pracuje na návrhu registrovaného partnerstva vláda sama a máme k sebe kultúrne tak blízko, tak aj slovenská vláda zareaguje kladne.“ Podľa Daučíkovej je to preto, že aj v politike dominuje kresťanská myšlienka.
MONIKA ŽEMLOVÁ