Bezpečnosť Slovenska po neprijatí do NATO

Rozhodnutie NATO pozvať na rozhovory o vstupe do aliancie len Českú, Poľskú a Maďarskú republiku, má objektívny vplyv na zmenu geopolitických pomerov v strednej Európe. To má dôsledky aj na postavenie Slovenskej republiky, ktorá je súčasťou stredoeurópske

ho regiónu. Krajiny, ktoré s nami bezprostredne susedia, získajú kolektívne, a teda kvalitatívne vyššie záruky bezpečnosti. Dôjde tak k narušeniu homogenity tohto priestoru, čo môže mať pre nás z bezpečnostného hľadiska negatívny dosah.

Slovenská republika prezentovala svoj úmysel plnej integrácie do NATO na rôznych úrovniach. V legislatívnej oblasti bolo naše euroatlantické smerovanie zapracované do Programového vyhlásenia vlády SR, do obrannej doktríny, do národnej obrannej stratégie SR, atď. Prostredníctvom projektu Partnerstvo za mier a Severoatlantickej rady pre spoluprácu sa naša armáda priblížila k štruktúram NATO pri zvyšovaní kompatibility a interoperability. Žiaľ, v dôsledku schizofrénie politiky vládnej koalície k otázke integrácie do NATO (vládne strany SNS aj ZRS verejne deklarovali svoj nesúhlas so vstupom) bol spochybnený skutočný záujem Slovenska o integráciu. Hodnotenie nášho vnútropolitického vývoja po parlamentných voľbách 1994 malo čoraz negatívnejší charakter - odkláňali sme sa od demokratizačného kurzu, ktorý sa začal po novembri 1989. Toto hodnotenie vychádza z konkrétnych príčin: útoky voči prezidentovi, nepripustenie opozície do parlamentných orgánov na kontrolu SIS a VOS, absencia zákona o používaní jazykov národnostných menšín, únos Michala Kováča ml., nevyšetrená vražda Róberta Remiáša, kauza Gaulieder a ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aké dôsledky má pre Slovensko neprijatie do NATO v prvej vlne? Vo vojenskej oblasti to znamená predovšetkým absenciu bezpečnostných garancií a znevýhodnenie medzinárodného postavenia armády SR v porovnaní s armádami prizvaných štátov, pretože nedostane finančnú, technickú a inú pomoc v procese svojej transformácie. V dôsledku vzájomnej previazanosti politických, ekonomických a bezpečnostných štruktúr môže byť Slovensko vyčleňované aj z ostatných integračných procesov. Stáva sa tak nerovnocenným partnerom na medzinárodnej úrovni, čo môže mať negatívny dosah na prísun zahraničného kapitálu a investícií, s dôsledkami na celkovú ekonomickú a finančnú situáciu.

Pokiaľ ide o ďalšie rozširovanie NATO, tento proces vyhodnotia na nasledujúcom summite NATO v apríli 1999. Aliancia zrejme pozve na rokovania o vstupe i ďalšie krajiny, ktoré budú schopné splniť požiadavky a záväzky spojené s členstvom v NATO - pravda, ak uváži, že začlenenie nových krajín bude slúžiť jej politickým a strategickým záujmom a posilní celkovú európsku bezpečnosť a stabilitu. Žiadosti krajín, ktoré neboli prizvané na začatie rozhovorov, bude aliancia pozorne zvažovať. Summit NATO hodnotil pozitívne vývoj k demokracii a právnemu štátu najmä v Slovinsku a Rumunsku. Ako s perspektívnym členom aliancie sa počíta aj s Rakúskom, určujúcim však bude jeho vlastné rozhodnutie. Úvahy nad perspektívnou účasťou v európskej spolupráci na úseku bezpečnosti sa vedú dokonca aj vo Švédsku a vo Fínsku.

SkryťVypnúť reklamu

Vstup Slovenskej republiky do NATO by sa mal stať základnou prioritou štátnej politiky v nasledujúcom volebnom období 1998 - 2002. Tomu sa musí podriadiť úsilie budúcej vlády a príslušných rezortov vrátane výborov Národnej rady SR pre zahraničie a pre obranu a bezpečnosť. Na všetkých úrovniach bude potrebné presadzovať zásadu, že bezpečnosť Slovenska je súčasťou širšieho rámca európskej a svetovej bezpečnosti. Preto všetky naše opatrenia musia sledovať základný cieľ - budúce plnohodnotné členstvo v NATO.

Autor: PETER OŠVÁTH Autor je predseda sekcie Programovej rady DU

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 639
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 397
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 727
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 236
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 397
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 923
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu