"V Slovenskej republike je 51,3 % žien. Drvivá väčšina z nich vníma ako svoj najväčší problém nedostatok prostriedkov na zabezpečenie každodenných potrieb rodiny. Ceny sa neustále zvyšujú a príjem rodín nie je taký, aby si ženy mohli dovoliť zostať doma a nepracovať alebo pracovať na skrátený pracovný úväzok. Nevyhnutnosť dvoch príjmov v rodine je tvrdá realita a preto len máloktorú ženu môže 'potešiť' fakt, že pokiaľ ide o zamestnanosť, sú na tom ženy vo vyspelých krajinách horšie. Asi 20 % žien uvádza, že im príjem stačí len na zabezpečenie nákupu potravín. 50 % žien sa domnieva, že sú na pracovisku diskriminované v odmeňovaní, a 90 % si myslí, že boli diskriminované v zamestnaní z dôvodu materstva. Ženy na Slovensku dostávajú za rovnakú prácu asi o 25 - 30 % nižšiu mzdu ako muži. Najväčšia nezamestnanosť ich postihuje najmä v produktívnom veku 25 - 35 rokov, t. j. v čase, keď sú ich deti školopovinné a keď sa náklady na životné potreby rodiny radikálne zvyšujú. Nezamestnanosť mladých ľudí a problémy s bývaním (Slovensko stavia v posledných rokoch menej bytov ako Poľsko, Maďarsko i Slovinsko!) zvyšujú napätie v rodinách a vyvolávajú aj rast násilia voči ženám a deťom. Na sedemdesiatich metroch štvorcových sa často odohrávajú rodinné tragédie, o ktorých vedia niekedy viac hovoriť psychologické poradne ako oficiálne údaje polície. Niektorí odborníci tvrdia, že oproti roku 1993 vzrástlo sexuálne a fyzické násilie voči ženám až o 50 %! Som presvedčená, že až keď sa pozitívne zmenia podmienky pre život rodín, klesne aj počet zamestnaných žien. Samozrejme, len po istú hranicu, pretože túžba žien realizovať sa v práci je prirodzená."
Mnohé ženy sa rozhodnú ukončiť materskú dovolenku z ekonomických dôvodov a pre mizivý finančný efekt odsunú starostlivosť o dieťa na vedľajšiu koľaj. Nemyslíte si, že štát zanedbáva svoju úlohu, pokiaľ ide o pomoc mladým rodinám?
"Väčšina žien končí materskú dovolenku skôr práve z finančných dôvodov a zo snahy udržať si zamestnanie. Dopláca na to dieťa, ktoré v tomto veku matku a rodinnú výchovu potrebuje najviac. Ani najlepšia materská škola a ani najlepšia pani vychovávateľka nemôžu nahradiť matku a rodinné prostredie. Sú krajiny, ktoré vytvárajú priaznivejšie podmienky na výchovu detí, ale to samozrejme súvisí s ekonomikou krajiny. Pokiaľ sa u nás vyhadzujú peniaze na zbytočnosti, zatiaľ nemožno čakať zmenu prístupu vlády k mladým rodinám, deťom a mládeži. Stačí napríklad pripomenúť let členov vlády na ples do Košíc, stretnutie riaditeliek sekretariátov premiérov, byty pre členov vlády z peňazí FNM, rozbujnenú štátnu správu po novom územnosprávnom členení, zvýšené výdavky štátneho rozpočtu na tajnú službu a pod. Nemožno sa čudovať, že čoraz viac mladých ľudí hľadá uplatnenie za hranicami, čoraz menej ľudí je spokojných s vlasťou. To všetko sú výsledky, za ktoré nesie zodpovednosť táto vláda. Namiesto koncepčného riešenia sociálno-ekonomických otázok sa borí s praktikami uchovania moci. Z prepadliska dejín sa opäť vynárajú neofašisti, rasisti a boľševickí aparátnici. Koho z nich zaujímajú mladé rodiny a tobôž starí ľudia, z ktorých mnohí pracovali celý život a dnes žijú na hranici biedy?"
Po socialisticky ponímaných pokusoch zrovnoprávniť muža a ženu nastáva pomaly návrat k tradičnému rozdeleniu mužskej a ženskej roly v spoločnosti. Poskytuje náš štát žene možnosť slobodne sa rozhodnúť, akú rolu si zvolí?
"Voľba sa vždy pohybuje medzi nejakými mantinelmi. Ak dominantou pre väčšinu žien je rodina, potom úsilie žien o získanie spoločensky i pracovne vyššieho postu bude záležať na tom, aké majú ženy podmienky vo vlastnej rodine. Jednak, ako za ne bojujú ony samy, jednak, či si to dokážu zariadiť tak, aby muž prevzal istú ťarchu zodpovednosti za chod domácnosti. Na Slovensku majú ženy dobré postavenie napr. v súdnictve a v štátnej správe. Dúfam, že ich ambície budú čoraz vyššie a budú si dôverovať stále viac. Hoci, musím povedať, muži sú v pracovnom kolektíve často omnoho tolerantnejší k chybám mužov ako k chybám žien. Aj v politike je menej žien, ako by bolo potrebné. Ak 50 % obyvateľstva Slovenska tvoria ženy, potom by si aj ony mali tento významný fakt uvedomiť a voliť v rámci komunálnych a parlamentných volieb ženy. V nich budú mať totiž záruku, že sa budú zaoberať aj ich problémami - to znamená aj problémami ich rodín. Mali by chcieť poznať programy politických strán, či sa vôbec venujú témam, ktoré ženy ťažia. Aj napriek vysokej zamestnanosti žien v porovnaní s inými krajinami je nezamestnanosť žien u nás vyššia ako nezamestnanosť mužov. A to aj napriek tomu, že ženy sú ochotné pružnejšie riešiť tento problém - častejšie sa napríklad zúčastňujú na rekvalifikačných kurzoch, sú ochotnejšie meniť charakter práce. Prečo by teda nemohli viac ako doteraz meniť v spoločnosti aj charakter svojho postavenia a uplatnenia?! Majú v sebe skryté obrovské danosti - ak ich spoločnosť nevyužije, potom nie je múdra."
Autor: Pripravila Iris Kopcsayová