zisk dáva tomuto liberálnemu politickému zoskupeniu reálnu šancu stať sa jazýčkom na váhach a vydobyť si tak nemalý politický vplyv v krajine, vrátane postu premiéra. Balcerowicz si totiž môže vyberať: Alebo sa "dá dokopy" s jemu ideologicky zrejme bližšou, ale nejednotnou, zo štyridsiatich ministrán zloženou pravicou, alebo si vyberie konfúznu SLD, ktorá sa ústami svojho predsedu Józefa Oleksyho okamžite po oznámení predbežných výsledkov volieb poponáhľa s ponukou premiérskeho kresla práve Balcerowiczovi. Pre SLD hovorí aj pomerne úspešne a pomerne liberálne orientované štvorročné vládne obdobie.
Pre liberálneho predáka to zaiste nebude ľahké rozhodovanie - napriek svojim nesporným sympatiám k pravici sa práve pre jej roztrieštenosť nemôže spoľahnúť, že AWS je schopná prežiť až do budúcich volieb ako jednotná strana. Prípadný krach AWS uprostred volebného obdobia by zaiste nepridal na popularite ani jeho koaličnému partnerovi... Na strane druhej - AWS neponúklo Balcerowiczovi post premiéra, ako SLD, takže váhanie poľského prezidenta Kwasniewskeho ohľadne nominácie budúceho premiéra sa vo svetle týchto skutočností javí viac než opodstatnené.
Bez ohľadu na to, či do vládnych lavíc zasadne nakoniec pravica alebo ľavica - Balcerowiczova Únia slobody tam chýbať celkom určite nebude - sa pre poľského občana až tak veľa nezmení. Zahraničnopolitická orientácia na NATO a EÚ je nemenná, a keďže aj cirkev sa tentoraz, údajne na priamy príkaz pápeža, zdržala zasahovania do politickej kampane, nemuseli by po ďalšie volebné obdobie sprevádzať Poľsko ani problémy s bigotným fundamentalizmom, resp. ľavicové "provokácie" voči katolíckej cirkvi. Práve táto situácia, keď pre obyčajného občana môže byť v podstate jedno, kto bude krajine vládnuť, je dôkazom, že Poľsko dosiahlo utešený stav, keď mantinely demokracie nedovoľujú žiadnemu duševne chorému populistovi strhnúť moc na svoju stranu. Závideniahodné.