Herec James Fox tvrdí, že filmové europudingy môžu znížiť i kultúrnu dôveryhodnosť tematiky

Americkým filmárom stačí, keď do svojej filozofie začlenia európsky talent a ihneď ho prispôsobia svojmu domácemu trhu. Zamerajú sa iba na to, aby divákom vysvetlili, ako žije Američan. Európanom záleží na tom, aby podali pohľad, aké je byť človekom.

Na piatom ročníku filmového festivalu Fórum v Bratislave to uviedol britský herec James Fox (58) v súvislosti s diskusiou o rozdieloch európskej a americkej kinematografie. Vyvolal ju sám, keď americký filmový prepis Tolstého románu Anna Kareninová, ktorého slávnostnú projekciu v sobotu osobne uviedol v bratislavskom Istropolise, označil za europuding. "Prejavilo sa to najmä v už beztak dosť problematickom hereckom obsadení. Vo filme sa miešajú Francúzi, Íri, Briti, ľudia so španielskym alebo talianskym pôvodom, a navyše ide o ruskú tému. Ťažko potom bez dávky integrity získate kultúrnu dôveryhodnosť tematiky. Anna Kareninová tým dosť utrpela," povedal. Film nakrútil v americkej produkcii britský režisér Bernard Rose, známy aj tvorbou videoklipov pre skupiny UB 40 či Frankie Goes to Hollywood, a hlavnú úlohu stvárnila francúzska herečka Sophie Marceauová. "Bez Američanov si už európsky film ani nemožno predstaviť. Dávajú naň financie, a to dosť štedro. Jediné, čo potrebujeme od Američanov, sú peniaze a potom si môžeme urobiť filmy, aké chceme. Ak budú dobré, nájdu si miesto aj na americkom trhu," tvrdí James Fox. Narodil sa 19. mája 1939 v Londýne a k hereckej dráhe ho rovnako ako staršieho brata Edwarda predurčilo široké rodinné zázemie. Otec Robin bol hereckým agentom, matka Angela divadelnou herečkou pochádzajúcou z rodiny dramatika Frederika Lonsdalea. Už ako desaťročný debutoval Fox pred kamerou vo filme Magnet. Výraznejšie na seba upozornil rolou v adaptácii románu Sluha od R. Maughama, za ktorú v roku 1963 získal cenu BAFTA. Presadil sa ako herec charakterových postáv a slávu získal predovšetkým snímkami Kráľ Krysa, Štvanica a Predstavenie. Začiatkom 70. rokov sa stiahol do súkromia a ako člen náboženskej organizácie The Navigators sa venoval charitatívnej činnosti. Až v roku 1983 sa vrátil k filmu a zaujal v dielach Anna Pavlovová, Úteky z detstva a Cesta do Indie. V posledných rokoch sa objavil vo filmoch Ruský dom, Vysoká hra patriotov, Súmrak dňa či Šepot v temnote. V 80. rokoch publikoval svoju autobiografickú knihu Návrat k herectvu. Na obdobie, počas ktorého sa vytratil z filmovej scény, spomína: "Mal som pocit, že môj život nie je úplný a napriek úspechu sa mi zdal prázdny. Chýbal mi duchovný aspekt a prázdnotu mi vyplnila viera." Kresťanské cítenie ho priviedlo aj k naštudovaniu komorného recitálu z tvorby básnika T. S. Elliota, ktorý v nedeľu uviedol aj v bratislavských Klariskách s hudbou violončelistu Jozefa Luptáka a obrazmi Daniela Pastirčáka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

James Fox je otcom piatich detí a väčšina z nich zostáva verná jeho hereckému odkazu. "Sme už taká filmová dynastia, deti z mojej strany veľa zdedili. Dcéra v sedemnástich dosiahla úspechy v štúdiu divadelnej vedy, 19-ročný syn chce študovať dramatické umenie, najstarší syn hodlá pracovať v oblasti marketingu a predaja filmov. Iba jeden syn je matematik," hovorí Fox. Napriek bohatej divadelnej histórii rodiny sa na doskách, ktoré znamenajú svet, nepohybuje. "Myslím si, že nedokážem hrať divadlo. Necítim sa pritom príjemne, mám rád kameru a filmové herectvo."

Charitatívna činnosť mu pomohla dosiahnuť citlivý pohľad na hodnoty života, kultúrne vplyvy a filozofické východiská. O L. N. Tolstom, ktorého klasický príbeh zažil vo filmovej podobe, sa vyjadruje ako o človeku, ktorý "dosť trpel, zápasil so svojimi vášňami a bol znechutený zo seba samého i z neschopnosti vyšších tried". V živote Anny Kareninovej zasa vycítil podobnosť s osudom britskej princeznej Diany. "Ako Angličan, ktorý žije súčasné dni, môžem povedať, že mali rovnaký príbeh. Obidve boli pekné a tragické ženy, ktoré nevedeli nájsť šťastie." Sám ho nachádza najmä v rodine a vo filme.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovší projekt sa chystá nakrúcať v Škótsku a v zálohe už má dva ďalšie. "Človek sa s hereckým nadaním musí narodiť. Učiť sa môžete od výborného pedagóga vo výbornej škole, alebo len tak sám, pozorovaním ľudí, prostredia, drobných detailov. Ale najdôležitejšie je herectvo milovať a byť ochotný preň prinášať obete."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 767
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 732
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 850
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 931
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 759
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 295
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 231
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 371
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu