Iný názor má Rolf Peter Lange z najväčšieho pohrebného ústavu v Berlíne „Ahorn.“ Ten oznámil, že jeho spoločnosť podá žalobu na pohrebný supermarket „Aeterna,“ ktorý v inzerátoch tvrdí, že pohreb je u nich o polovicu lacnejší, než u ostatných.
Spor pohrebných ústavov vyvolali predovšetkým stále stúpajúce ceny. V Berlíne zomiera priemerne ročne asi 35-tisíc obyvateľov. Tri štvrtiny z nich sa nechali spopolniť, čo je až o 2000 mariek lacnejšie ako ostatné spôsoby pochovania.
Za bežný, jednoduchý pohreb v nemeckom hlavnom meste treba zaplatiť zhruba 4000 mariek. Záleží samozrejme, na ktorom cintoríne je nebožtík pochovaný; na výkonoch, ktoré sa od pohrebných ústavov požadujú a na kvalite rakvy. Výdaj sa znižuje potom asi o 2100 mariek, ktoré vyplácajú pohrebné nemocenské poisťovne.
Supermarket „Aeterna,“ ktorý má v Berlíne už osem filiálok, tvrdí, že pohreb u neho stojí nanajvýš 2500 mariek. Pokiaľ si prípadne príbuzní vyberú pre zosnulého najlacnejšiu, ale pritom vraj stále vkusnú rakvu z borovicového dreva typu „Pyramis,“ bude to ešte lacnejšie.
Ak si želajú príbuzní a priatelia zosnulého okázalý pohreb s niekoľkými slávnostnými rečníkmi a malou kapelou - potom musia zaplatiť až 20-tisíc mariek. Majiteľ supermarketu „Aeterna“ Thomas Münzel je presvedčený, že vyhrá všetky prípadné súdne spory so svojimi konkurentmi. A nielen to - je presvedčený, že filiálky jeho ústavu budú skoro vo všetkých veľkých mestách spolkovej republiky.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn pre SME