
Thajskí vojaci na archívnej fotografii pri likvidácii makových polí v Zlatom trojuholníku.Tento rok ich čaká veľa práce. FOTO - ČTK/AP
„Obchodníci s drogami vidia príležitosť na svetovom trhu, pretože zber v Afganistane sa zmenšil,“ povedal hovorca thajských ozbrojených síl plukovník Pajrat Tchongdžatu. Satelitné snímky ukázali, že v oblasti na pomedzí Thajska, Laosu a Mjanmarska (Barmy) sa rozširujú ópiové plantáže.
Zlatý trojuholník je jedným z hlavných svetových zdrojov ópia a heroínu. Mjanmarsko je najväčším vývozcom. Podľa údajov USA ho v roku 1998 predstihol Afganistan. Po úspešnom uplatňovaní zákazu pestovania maku vyhláseného Talibanom však produkcia prudko klesla. Afganistan v roku 2001 vyprodukoval len 185 ton ópia, kým v roku 2000 to bolo 3276 ton. Cena 1,6 kilogramového balíčka surového ópia sa zdvojnásobila na 910 dolárov potom, čo USA a ich spojenci začali útoky v Afganistane. Nová vláda bude pokračovať v tvrdom kurze proti drogám, pretože má priateľské vzťahy s USA, takže tlak na zvyšovanie produkcie v trojuholníku potrvá.
Úspešný zásah pakistanskej polície tento týždeň v provincii Balúčistán však potvrdzuje, že v Afganistane sa vyrába stále veľké množstvo drog. Polícia objavila 630 kilogramov heroínu, 250 kilogramov morfia a zadržala 20 pašerákov. (čtk, tasr)