Zmení sa už v priebehu tohto roku nepomer medzi výdavkami na letecké a pozemné sily?
„L-159 sa, myslím, podarí splatiť až na budúci rok. Potom na tom budeme z hľadiska štruktúry našich investícií oveľa lepšie.“
Kde treba začať, aby sa hodnotenie zlepšilo?
„Niet sporu v tom, že treba pokračovať v reforme armády tak, ako bola schválená aj vládou. Jej plnenie bude základnou podmienkou pre zlepšenie a potom príde aj lepšie hodnotenie z Bruselu.“
Môže slabšie hodnotenie nových členov aliancie ohroziť ambície krajín, ktoré sa budú na pražskom summite NATO uchádzať o vstup?
„To, ako sa darí novým členom, budú brať v niektorých kruhoch do úvahy. Z toho vyplýva aj obrovská zodpovednosť najnovších členov za ďalšie rozširovanie. Ale nepovedal by som, že noví členovia sú úplne najhorší v aliancii. Nie sú medzi elitou, ale nemyslím si, že by sme boli zďaleka najhorší. Preto si myslím, že naša situácia nebude ohrozovať kandidátske krajiny. Najväčší kus práce aj tak zostáva na kandidátskych krajinách.“
Z ktorých chýb Českej republiky by sa Slovensko mohlo poučiť?
„Česká republika dlho otáľala so zásadnou reformou armády a to je chyba, ktorej sa dalo vyhnúť. Sledujeme, čo sa deje teraz na slovenskom ministerstve (obrany) a v Bruseli to nachádza ocenenie. Ruky nám zviazal aj zákon o utajovaných skutočnostiach - bezpečnosť informácií a previerky ľudí. Náš zákon bol spočiatku ešte prísnejší, ako sú štandardy NATO. Uplietli sme si tak na seba bič, ktorý ešte na nás v určitých chvíľach dopadá. Odporučil by som preto vyhnúť sa snahe byť pápežskejší ako pápež.“
MAREK CHORVATOVIČ