lenia medzi oboma krajinami zákonne usporiadaná, odpovedal: Podľa môjho názoru nie je, práve preto sme ju chceli nadhodiť, aby sa ňou mohli zaoberať experti. Z našej strany nešlo o tajnú klauzulu. Súhlasím, že ide o citlivú otázku, ale sme už na prahu 21. storočia, kde by nemali jestvovať témy tabu, čiže ak sa objaví akákoľvek otázka, treba ju vecne analyzovať, povedal.
Podľa jeho slov slovenská strana bola v poslednom období konfrontovaná minimálne dvoma zvláštnymi javmi, ktoré si nevie vysvetliť. Podľa jeho slov prišla maďarská delegácia do Györu bez toho, že by slovenských partnerov informovala o zámeroch, položila na stôl dokument, ktorý bol predmetom rokovaní, ale na tlačovej konferencii ho prezentovala tak, že polovica novinárov sa domnievala, že aide-mémoire bol výsledkom rokovaní. Navyše, niektoré body aide-mémoire prezentovali spôsobom, ktorý predseda vlády SR Vladimír Mečiar, ale aj ďalší členovia slovenskej delegácie okamžite odmietli.
Ďalším bol summit premiérov krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA) v Portoroži, kde sa so stanoviskom maďarskej strany neidentifikoval žiadny z ďalších prítomných predsedov vlád členských krajín. Ide o tú pasáž spoločného vyhlásenia, ktorá sa týka vzájomnej podpory v procese pričlenenia sa (do integračných zoskupení) a v ktorej chcela maďarská strana uplatniť nový systém kontroly plnenia podmienok z Kodane, uviedol Šesták.