Od piatku, keď predseda českej Občianskej demokratickej aliancii (ODA) Michael Žantovský oznámil, že zvoláva na koniec novembra mimoriadnu konferenciu aliancie, na ktorej dá k dispozícii svoju funkciu, sa politici, ako aj novinári nevedia dohodnúť, čo má vlastne tento Žantovského krok znamenať. "Vyhlásenie pána Žantovského som si dôkladne prečítal, ale nepochopil som ho v zmysle, že by sa vzdával svojej funkcie," komentoval situáciu predseda českej vlády Václav Klaus. Okrem neho sa ku kroku predsedu ODA vyjadril aj predseda KDU-ČSL Josef Lux, ktorého zdržanlivé "je to vec aliancie" sa nedá porovnať s bonmotovým komentárom predsedu ČSSD Miloša Zemana: "Je v záujme sociálnej demokracie, aby Žantovský bol čo najdlhšie predsedom ODA... Na čele s ním prestane byť ODA čoskoro parlamentnou stranou."
Bez ohľadu na komentáre politikov ostáva však otázkou, či Žantovský po šiestich mesiacoch naozaj opustí funkciu predsedu, alebo či zvolanie mimoriadnej konferencie je len prípravou na rozhodujúci súboj s pravou frakciou vo vnútri aliancie. Pre odchod Žantovského z funkcie hovoria jeho neúspechy a pokles obľuby počas šéfovania aliancie. Faux pas predsedu Žantovského bola pritom potýčka s ministrom obrany Výborným z KDU-ČSL o predaji tankov do Alžírska, ktorá sa stala nielen zbytočnou vnútrokoaličnou otázkou prestíže, ale navyše sa v nej Žantovský strápnil mnohými nepresnými tvrdeniami a argumentami z vojenskej terminológie, ktoré fundovanejší minister obrany vyvrátil. Na druhej strane, toto ešte stále nie je dôvod na to, aby Žantovský rezignoval na svoju funkciu vo vnútri aliancie. Za tieto prešľapy ho totiž stíhala skôr kritika zo strany KDU-ČSL, ale nie z vnútra aliancie. Naopak, pravá frakcia vedená Ivanom Maškom, uvítala každý spor s "ľavicovou" KDU-ČSL, takže na mimoriadnej konferencii aliancie môže byť pre ňu poriadnym orieškom kritizovať Žantovského pre tieto spory. Neslobodno ani zabúdať, že k pravej frakcii sa hlási len 200 členov aliancie, takže tlak na Žantovského nemôže byť z tejto strany mimoriadne silný.
Dopredu sa teda nedá odhadnúť, či Žantovského formulácia "dať k dispozícii funkciu" je synonymom rezignácie na post predsedu aliancie. Keďže samotný Žantovský odmieta akokoľvek komentovať svoj krok, bude to musieť ukázať až samotná konferencia ODA. Už teraz je však jasné, že táto konferencia nebude bezpodmienečnou kapituláciou Žantovského a jeho prívržencov, ale skôr prepotrebnou búrkou, ktorá môže konečne vyčistiť vzduch vo vnútri ODA a zachrániť jej tým prípadné šance na vstup do parlamentu aj v ďalšom volebnom období.
Autor: ZOLO MIKEŠ, Praha